IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 1. června 2019/22:30

14.05.
2018
20:00

16.6.2018 IGNIS BRUNENSIS TEAM Česko

EPILOG SHOW • nad hradem Špilberk
finálový ohňostroj na počest 100. výročí Československa

sobota 16. 6. 2018 / 22:30
IGNIS BRUNENSIS TEAM Česko

Hrad Špilberk - historická dominanta moravské metropole poskytne tradiční scénu pro závěrečný ohňostrojný muzikál na počest stoletého výročí Československa. Design a produkci zajistí společný IGNIS BRUNENSIS Team pod vedením společnosti Flash Barrandov SFX.

 

Název ohňostroje

„ACH SYNKU, SYNKU..."

 

Design

Jaroslav Štolba - FLASH BARRANDOV SFX

 

Charakteristika ohňostroje podle autora

1. Vyšehrad • Jedinečný zvuk „Harfy věštců" naplňuje první tóny k celé symfonické básni "Má vlast" Bedřicha Smetany. Je inspirovaná legendami a pověstmi z počátku českých dějin, spojenými s hradištěm a pevností Vyšehrad, založeným snad bájným knížetem Krokem.

2. Svatováclavský chorál • óda na sv. Václava, prvního patrona české země, je pro mnohé z nás stejně uctívanou skladbou, jako je česká státní hymna. Svatováclavský chorál vznikl již ve 14. století, přečkal staletí a je nadále vznešený a živý.

3. Sinfonietta • neznamenala jen obdivuhodný projev Janáčkova hudebního genia, kterou inspiroval svět, ale i oduševnělou oslavou nové československé republiky. Skladba byla poprvé uvedena na Všesokolském sletu v roce 1926.

4. Krútňava • Slovenská národní opera od Eugena Suchoně vznikala v období II. světové války a ihned po prvním uvedení v roce 1949 se ocitla pod tlakem ideologií, ve snaze „zbavení se nánosů křesťanství", z kterých, čistých to ideálů, celá opera vyrostla...

5. Ach synku, synku... • oblíbená píseň Tomáše Garrigue Masaryka, trikolorový instrumentální dárek pro našeho prvního prezidenta...

6. Fanfáry z opery Libuše Bedřicha Smetany • jsou spojeny především s ceremonií inaugurace hlavy českého státu a zazněly i v roce 1918 v Národním divadle, chvilku poté složil první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk svůj prezidentský slib...

Jednotlivé skladby spojuje s ohňostrojným designem specifikum projevu hrdosti, ideálů, mentality a především vzájemné, rodinné empatie národů česko-slovenských na pozadí momentů historie a v inspiraci s jejich krásným hudebním projevem. Ať se nám všem v té naší republice žije dobře...!

 

Hudba

Vyšehrad - Bedřich Smetana
Svatováclavský chorál - nejspíše společně arcibiskupové Arnošt z Pardubic a Jan Očko z Vlašimi
Sinfonietta - Leoš Janáček
Krútňava - Eugen Suchoň
Ach synku, synku... - česká lidová píseň
Fanfáry z opery Libuše - Bedřich Smetana