IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

22.05.
2013
12:00

Festival zábavy zahájí ohňostroj na výstavišti

První rachejtlí v Brně v sobotu oficiálně odstartuje šestnáctý ročník mezinárodní soutěžní přehlídky ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, která je součástí široce pojatého festivalu zábavy Brno – město uprostřed Evropy.

Brno – O první světelnou podívanou letošní ohňostrůjné přehlídky STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS se v sobotu postará česká společnost Theatrum Pyroboli, která návštěvníkům představí ohňostroj připomínající výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu i vznik brněnského výstaviště, kde se akce také uskuteční.

Loňský ohňostroj na Kraví hoře. Foto: Robert Vystrčil
Na Brněnské přehradě pak letos své soutěžní ohňostroje představí ohňostrůjci z Česka, Německa, Švýcarska a Polska. Čtveřici soutěžních ohňostrojů doplní dva nesoutěžní v české režii. Závěrečná show se uskuteční 14. června nad hradem Špilberk. „Některý z ohňostrojů určitě navštívím. Akce se chci už dlouho zúčastnit, každý rok na ni slyším jen chválu,“ uvedla Lucie Adamcová, která se na festival chystá letos poprvé.

Ohňostrůjná představení začínají vždy v půl jedenácté večer. Soutěžní ohňostroje trvají kolem osmnácti minut. Z okolí přehrady mohou diváci sledovat show zdarma, bude pro ně ale připravena také tribuna s ozvučením. Vstupné na tribunu činí dvě stě korun.

Organizátoři doporučují ve dnech konání ohňostrojů využít služeb městské hromadné dopravy. Na vybraných linkách ji dopravní podnik posílí. „Při ohňostrojích jsou intervaly mezi spoji tak malé, že dosahují kapacity metra,“ uvedl ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Vedle ohňostrojů čeká návštěvníky festivalu Brno – město uprostřed Evropy i další zajímavý program. Novinkou je Vystec Fest, který se uskuteční tuto sobotu na výstavišti. „Akce je koncipovaná tak, aby přilákala širokou veřejnost a po celý víkend si tam každý našel svoje,“ uvedl mluvčí Veletrhů Brno David Pokorný. Pro návštěvníky bude otevřený sportovní pavilon, zazpívá Naďa Urbánková nebo Maxim Turbulenc, chybět nebudou ani ochutnávky jídla a pití. „Součástí bude exkluzivní lunapark, kde návštěvníci budou moci najít atrakce, které v Brně dlouho nebo ještě vůbec nikdy nebyly,“ dodal Pokorný.

Od čtvrtka 30. května se zájemci budou moci zúčastnit na Balloon Jamu třeba letu balonem, den poté startují lidové hradní slavnosti na Špilberku. Návštěvníci tam mohou obdivovat i nově opravené prostory. Program na Špilberku potrvá až do konce týdne. „V neděli čeká především děti zábavná a výchovná akce Hasíme s Hasíkem. Odpoledne se pak uskuteční promenádní koncert,“ vyjmenoval Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna, pod které hrad patří.

První červnový den bude věnovaný především rodinám s dětmi. Jako součást akce Dětské dny Evropy pro ně bude na několika místech připravený různý program. Menší návštěvníci si přijdou na své i následující den, kdy pro ně i jejich rodiče připravila Česká televize program na náměstí Svobody.

Festival se bude konat do 16. června, kdy ho zakončí historický závod velocipedistů. „Věřím, že se celému rozsáhlému producentskému týmu podaří vše uskutečnit a společně prožít období pohodových dnů bez ohledu na počasí,“ uzavřel šéf pořádající společnosti SNIP & CO Jiří Morávek.

Kristýna Motlová
Autorka je studentkou žurnalistiky a FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz