IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

24.05.
2013
20:40

Centrem Brna defilovali policisté na koních

Atraktivní program v centru Brna připravili dnes odpoledne policisté. Své mistrovství v jezdectví zahájili slavnostním defilé, hudbou a komentovanými ukázkami policejní práce.

Aktualizováno 24. 5. 2013 / 23.00: přidána fotogalerie. Nově přidáno také krátké video.

Brno-střed – Slavnostní defilé účastníků brněnského mezinárodního policejního mistrovství v jezdectví lákalo dnes především na samotnou soutěž, která se uskuteční zítra v areálu Panská Lícha. Součástí mistrovství s šestnáctiletou tradicí je skokové derby a policejní parkur včetně průjezdu ohněm. Diváci se tak mají na co těšit. Nenudili se však ani účastníci dnešního slavnostního zahájení na náměstí Svobody.

Belgický ovčák Jake se svým psovodem předváděli taktickou chůzi. Foto: Jana ŠtukhejlováJako první se jim představil policejní belgický ovčák Jake se svým psovodem. Předvedli taktickou chůzi u nohy a základní povely. Jake mezi diváky budil sympatie především svou občasnou neposlušností způsobenou očividnou touhou po hračce, na kterou ho psovod lákal. „Je jako náš Sam, ale ten by nakonec neposlechl vůbec,“ smála se divačka Monika Nováková. Policejního ovčáka mohli diváci vidět odpoledne ještě jednou, a to v ukázce zadržení zlodějů aut.

O hudební doprovod se postarala perfektně sladěná Hudba Hradní stráže a Policie České republiky se sólistkou Ivanou Brožovou. Zazněla klasika, dechovka i populární hudba. Posluchači na známé melodie reagovali podupáváním nohou, pobrukováním oblíbených písní a pohupováním se v bocích. „Program se mi moc líbí. I když jsem to neměl v úmyslu, nejspíš počkám i na defilé,“ řekl jeden z návštěvníků, Ladislav Jágr.

Před půl pátou se na náměstí Svobody objevili první policisté na koních v čele s vedoucím oddělení  brněnské hipologie Liborem Blažkem na služebním koni Vizírovi. Za necelých deset minut se už jednotky z České republiky, Polska, Německa a Ruska seřadily pod pódiem k poslechu české hymny, slavnostnímu přivítání a oficiálnímu zahájení mistrovství.

Na letošek připadá výročí dvaceti let fungování jízdní police v Brně. „Jde o nezanedbatelnou složku pořádkových služeb. Koně potřebujeme nejen při pátraní po zmizelých lidech, ale jsou i velmi užiteční při extremistických akcích,“ přiblížil důležitost koní v policejní službě náměstek ředitele jihomoravského krajského policejního ředitelství Miloslav Machát. Koně jsou mohutná zvířata, která váží v průměru okolo pěti set kilogramů a právě jejich velikosti policisté využívají. „Už jen jejich přítomnost budí obrovský respekt,“ uvedl Blažek.

Jízdní policie existuje v současnosti ve třech českých městech, v Praze, v Brně a ve Zlíně. Brněnský oddíl tvoří čtrnáct policistů, dva ošetřovatelé a dvanáct koní plemene český teplokrevník. Základnu má brněnská jízdní policie od roku 1996 v Medlánkách.

Zítra se návštěvníci mistrovství mohou těšit kromě soutěžních disciplín také na bohatý doprovodný program. Policisté předvedou komentované ukázky své práce a také představí nejrůznější vybavení. „Pokud vše vyjde, přiletí i policejní vrtulník,“ prozradil Machát. Akce začíná v deset hodin dopoledne v areálu Panská Lícha a vstup je zdarma.

Jana Štukhejlová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil