IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

30.05.
2014
18:50

Brněnští hasiči mají 150 let, při oslavě předvedli svou práci

Hustý dým se dnes navečer linul z okna domu na brněnském náměstí Svobody. Profesionální hasiči tam ukázkou hašení požáru slavili své kulaté narozeniny.

Aktualizováno 30. 5. 2014 / 19.50: přidána fotogalerie.

Brno, náměstí Svobody - Sirény přijíždějících hasičských vozů se dnes po páté hodině odpoledne rozezvučely v centru Brna. Ze třetího patra hořícího domu pak hasiči zachránili téměř dvě desítky lidí. Nikomu se ale nic nestalo. Šlo pouze o taktické cvičení při oslavách 150 let profesionálních hasičů v Brně.
Hasiči pomáhají lidem z okna do záchranného rukávu. Foto: Kamila Vlčková

„Bylo to zajímavé, i když jsem myslel, že cvičení bude delší. Čekal jsem větší akci a třeba šlehající plameny. Ale chápu, že by to bylo nebezpečné a mohlo by to třeba poškodit dům," řekl Ondřej Havelka, který se na práci hasičů přišel podívat.

Hasiči divákům názorně předvedli, jak při požáru postupují a jak zachraňují lidi uvězněné v budově. Zatímco část hasičů uvnitř prohledávala místnosti, další z automobilového žebříku hasili plameny a jiní zase pomáhali lidem ven z oken. Posloužil k tomu speciální záchranný rukáv, vlastně dlouhý „tunel", v němž zachraňovaní sjíždí po spirále bezpečně dolů na zem.

Právě technika zachraňování pomocí rukávu diváky zaujala. „Vůbec jsem nevěděl, že něco podobného existuje, viděl jsem to poprvé. A doufám, že nikdy nebudu v situaci, kdy bych do takového rukávu muset lézt," dodal Havelka.

Návrh na založení profesionálního hasičského sboru v Brně byl schválený v roce 1863. Za jeho vznikem stál obecní rada Alois Herthl. „Na jaře 1864 už tvořilo sbor šest mužů - kominík, zedník, dva tesaři a dva muži k obsluze stříkačky," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Dodal, že sídlem hasičského sboru tehdy byla nynější Stará radnice.

Stopadesátiletou historii brněnských hasičů připomenou i další akce. O nadcházejícím víkendu budou svou činnost prezentovat na Dětských dnech a od 6. do 8. června se zájemcům otevřou dveře čtyř brněnských požárních stanic. Zájemce čeká také defilé historické i současné hasičské techniky - bude se konat na náměstí Svobody v neděli 22. června.

Kamila Vlčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil