IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

24.05.
2015
20:45

Od cyklohrátek neodradilo ani proměnlivé počasí

Svah brněnské Kraví hory zaplnili v neděli odpoledne malí cyklonadšenci s rodiči. Kulturní a vzdělávací středisko Brna-střed připravilo pro zájemce tradiční amatérské závody.

Prohlédněte si také přiloženou fotogalerii.

Brno-střed – Nejen rychlost, ale i trpělivost a um při zdolávání jízdy zručnosti potřebovali dnes závodníci na cyklohrátkách na brněnské Kraví hoře. Na dráze nebyly žádné záludnosti ani těžší úseky. Vliv na výkon mělo i to, jak moc závodníky povzbuzoval jejich fanklub, složený zejména z rodičů a příbuzných.

Nejenom malí závodníci si cyklohrátky užívali. Foto: Zlata Bauerová
„Jsme tady už poněkolikáté a jsme spokojení. Rádi se vracíme,“ uvedla hrdá maminka jedné z vítězek Barbora Pražanová.

Na své si přišli malí i velcí cyklisté, na Kraví hoře se závodilo ve čtyřech kategoriích podle velikosti kola. Už 7. ročník závodů a soutěží na kole se dále dělil na chlapce a děvčata. Pro účast v závodě byla nutná přilba a registrace na místě, po níž účastník obdržel startovací číslo.

Odhodláním některých závodníků by se mohli inspirovat i profesionálové z Tour de France, jak vtipně poznamenal jeden z přihlížejících dědečků. Atmosféra se nesla v duchu hesla Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Na každého závodníka totiž čekala drobná odměna. Diplomy a zasloužené medaile pro nejlepší předávaly dvě městské policistky. Hlídka, která na dění dohlížela, pak dorazila stylově na kolech.

Děti lákal také nafukovací skákací hrad ve tvaru auta, rodiče pak stánek Besipu s dětskou školou dopravy a možností vyzkoušet si speciální alkobrýle. Po jejich nasazení člověk vidí jako s 1,5 promile alkoholu v krvi. Projít si s takovými brýlemi trasu mezi kuželi byl pro některé oříšek. Alkobrýlím neodolaly ani strážnice a projely s nimi na kole závodní dráhu. Sklidily potlesk všech přihlížejících.

.„My jsme původně šli do planetária, takže ani nevíme, co se tady vlastně děje. Bohužel s sebou nemáme kola, jinak bychom zkusili i závodit,“ povzdechla si kolemjdoucí Šárka Machačová.

Vítaným zpestřením programu byla dvojice jezdců v dobových kostýmech. Na místě prezentovali stará kola. Šárka Linhartová, kterou k historickým bicyklům dovedl přítel, už tak jezdí pět let. Ona sama na Kraví hoře jezdila na historickém vysokém kole a v sukni a klobouku budila obdiv kolemjdoucích.

Největším problémem při takové jízdě je vítr a brzdění. „Když fouká, je to s tou sukní velmi zajímavé, protože lítá všude kolem. Jednou se mi i namotala na pedál a letěla jsem dopředu. Naštěstí mě zachránili,“ popsala jezdkyně divokou příhodu. Při srovnání s dnešními koly je brzdění na vysokém kolem složitý proces. Ovšem jezdci se na vysokém kole v silničním provozu bojí méně než na obyčejném. „Všichni nám většinou dávají přednost. Prostě zastaví a koukají se po nás,“ tvrdí zkušená jezdkyně Šárka Linhartová.
Zlata Bauerová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie:
Robert Vystrčil