IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

22.06.
2014
10:40

Kontrast minulosti a současnosti – staré i nové autobusy v Brně

Kontrast minulosti a současnosti, desítky let staré autobusy s těmi nemodernějšími na jednom místě. Na parkovišti ve Veselé ulici v Brně se v sobotu při oslavách desátého výročí založení Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje představili dopravci z Brna a okolí. A zájemci mohli zavítat i na jiné „dopravní" akce.

Brno - Navštívit depa, veletrh dopravců v brněnské Veselé ulici, svézt se historickými autobusy nebo třeba moderními vlaky RegioPanter mohli v sobotu lidé při oslavách desátého výročí založení jihomoravského integrovaného dopravního systému.

Oslavy 10. výročí integrovaného dopravního systému si užívaly hlavně děti, ale nejen ony. Foto: Robert Vystrčil

Z historických autobusů byly nadšené všechny generace. „Moc dobře si pamatuji, když jsem v nich ještě jezdíval pravidelně do práce. Je to taková hezká nostalgická vzpomínka," svěřil se šedesátiletý Antonín Záhorecký z Brna-Bystrce.

Na veletrh dopravců přišel se všemi čtyřmi vnoučaty. „Dětem se autobusy také moc líbí, už se těší, až se projedou. Přece jen takovým autobusem se jen tak nesvezou, je to pro ně zážitek," dodal Záhorecký.

K vidění bylo takřka vše od minibusů až po velkokapacitní autobusy, kterými dopravci zajišťují provoz na linkách integrovaného dopravního systému. Prohlédnout si mohli třeba nový městský autobus Solaris 18m, nový regionální autobus na plyn SOR CNG, Stratos jezdící na lince 226 označovaný jako Krasobus, moderní autobusy MAN 15 m a Scania 15 a řadu dalších vozidel," vypočítal Michal Hlaváček ze společnosti Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje.

Největším lákadlem však byly především právě staré autobusy, například Praga RND a také Karosa ŠL. Historickými i moderními autobusy se mohli v sobotu návštěvníci také projet

„V pravidelných intervalech jezdily autobusy do železničního depa Českých drah v Brně-Maloměřicích. Při dnu otevřených dveří jsme si tam připomněli padesát let od založení tohoto depa," dodal Hlaváček.

V Maloměřicích se ale netočilo vše jenom kolem historie. „Zahájili jsme také provoz první ze sedmi nových nízkopodlažních jednotek RegioPanter, které budou letos v kraji jezdit," uzavřel Michal Hlaváček.

Vendula Pudelková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz