IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

11.06.
2016
13:20

Obří bubliny ve vile Stiassni – děti slaví svůj den

Tvořit obří bubliny, házet kroužek na cíl nebo třeba pozorovat přírodu mohou dnes děti v zahradě funkcionalistické vily Stiassni v Brně. Lidé se dostanou do zahrady zdarma, a pokud se chtějí podívat i dovnitř, připravili pro ně organizátoři speciální rodinné prohlídky interiéru.

Prohlédněte si také přiloženou fotogalerii.

Brno - Rodiny s dětmi dnes plní zahradu funkcionalistické vily Stiassni v brněnských Pisárkách. Slaví se tam Dětský den, a tak děti skáčou panáka, pozorují přírodu nebo mohou zhlédnout představení nazvané Krakonošovy bylinky.

Organizátoři otevřeli vilu kolem desáté hodiny dopoledne. Hned na prvním stanovišti mohly děti tvořit obří bubliny. Na to se nejvíce těšila malá Alžběta. Jiné děti si chtěly vyzkoušet úkoly a hry na každém stanovišti. „Těším se na všechno," řekl například další z dětských návštěvníků, Martin.

Děti, které se svými rodiči přišly už ráno, stihly většinou projít všechny stanoviště ještě před začátkem divadelního představení. Malému Oliverovi a jeho mamince Šárce Kipilové se nejvíce líbilo stanoviště, na němž děti pozorovaly brouky a potom je musely podle fotografie poznávat. Vždy v sudou hodinu mohli rodiče s dětmi jít i dovnitř vily na speciální prohlídku určenou dětem. Nad takovou možností přemýšlela jedna z návštěvnic Jaroslava Grunová. Především ale přišla s dětmi kvůli programu, který se konal v zahradě vily. „Chtěla jsem, aby byly děti v přírodě, mohly si zasoutěžit a podívat se na představení," řekla.

Dětský den v zahradě vily trvá až do čtyř hodin odpoledne. Podle ředitele památkově chráněné vily Petra Svobody byla příprava dětského dne docela lehká. „Různé akce se tu po rekonstrukci vily konají běžně, třeba program pro děti jsme si vyzkoušeli uspořádat už na Velikonoce," uvedl.

Při nedávné rekonstrukci se památkáři snažili vrátit vilu do původního stavu z třicátých let minulého století a přiblížit tak veřejnosti její podobu podle návrhu slavného brněnského architekta Ernsta Wiesnera. Vila původně patřila rodině židovského textilního továrníka Alfreda Stiassni.

Simona Ferulíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz


Fotogalerie: Robert Vystrčil