IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 6. července 2022/22:30

19.06.
2016
17:00

Do krásy a tajemna vesmíru nahlédli lidé v brněnském planetáriu

Světelný smog, uspěchaný život, ale i neznalost a nezájem halí noční oblohu do tajemství, i když by lidé na noční obloze mohli spatřit nevšední příběhy vesmíru. Filmový pohled na vesmír z celého světa čekal tento víkend návštěvníky brněnského planetária - konala se tam mezinárodní přehlídka filmů pro digitální planetária, prestižní IPS Fulldome Festival.

Kdo, chtěl, mohl se na festivalu vyfotit i na Měsíci. Foto: Matěj ŘíhaBrno, Kraví hora - Nejlepší snímky s vesmírnou tematikou od producentů z celého světa mohli nyní o víkendu po třech dnech zasvěcených jen odbornému publiku zhlédnout v brněnské hvězdárně i zájemci z řad veřejnosti na festivalu filmů pro digitální planetária.

„Zjistili jsme, že je tu festival a v programu jsme s přítelem našli několik filmů, které nás zaujaly. Už dřív jsme v digitáriu byli a víme, že je o co stát," řekla Kateřina Šebková při čekání na druhý nedělní film promítaný na festivalu. Kateřina Rachůnková s rodinou přišla už na první nedělní film a byla spokojená. „Představení bylo zaměřené hlavně na děti, což jsme nevěděli, očekávali jsme spíše dokumentární snímek. Ale bylo to poučné a hezky podané," uvedla.

Ředitel hvězdárny a planetária Jiří Dušek už dříve upozornil na unikátnost projekce v digitálním planetáriu. „Projekce na obří půlkulové projekční ploše o průměru 17 metrů umožňuje zachytit přírodní jevy v celé šíři zorného pole a maximálně vtáhne diváky do děje," řekl.

V sobotu i v neděli mohli diváci zhlédnout devět představení v anglickém jazyce. Večer je vždy čekal blog tří filmů, které získaly cenu diváků, ředitele brněnské hvězdárny a odborné poroty.

IPS Fulldome Festival Brno 2016 organizovala Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s Mezinárodní společností planetárií, která je přední světovou organizací sdružující planetária z celého světa. V první části festivalu odborníci zhlédli přes šedesát snímků, veřejnost pak měla možnost navštívit ty nejlepší.

Zájemci, kteří festival nestihli, budou mít možnost navštívit nejméně tři představení i v budoucnu. „Cena ředitele planetária je totiž spojena s tím, že si koupíme od producentů licenci na představení. A už máme vyhlédnuté tři filmy, které bychom rádi nabídli na delší dobu, na rok či dva," uvedl ředitel hvězdárny Dušek.

Matěj Říha
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz