IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. června 2022/22:30

05.06.
2011
16:00

Dnešní Brno patří hlavně nejmenším

5. 6. 2011, 16.20, aktualizováno
Dětský denSlunný den plný her, soutěží, hudby i zábavy si dnes užívají děti – ať už jsou v  zámeckém parku v Medlánkách nebo ve sportovním areálu SKP Kometa Brno.

Prohlédněte si také fotogalerii...
5. 6. 2011, 16.20
Brno-Medlánky, Brno-Pisárky – Slunný den plný her, soutěží, hudby i zábavy si dnes užívají děti – ať už jsou v  zámeckém parku v Medlánkách nebo ve sportovním areálu SKP Kometa Brno.

Dnešní neděle patří hlavně dětem. Foto: Martina UčňováV zámeckém parku v Medlánkách je živo už od rána.  Na pódiu se střídají dětské folklorní soubory a soubory národnostních menšin. Dětský den na téma Mosty mezi námi je v plném proudu.

Mezi stánky s tureckým medem a perníčky se ve vzduchu vznášejí balónky nafouknuté héliem. A přitom jen o pár metrů dál se odehrává operace. Nejde o nic vážného, to se jen nejmenší děti za asistence studentek medicíny učí poskytovat první pomoc plyšovým medvídkům.

„Medvídek má ovázanou nožičku, asi to bude zlomené,“ popisuje s vážným výrazem ve tváři chlapeček s plastovým stetoskopem kolem krku. První pomoc si mohou zopakovat ale i dospělí. Hned vedle leží na zemi dvě figuríny, na kterých si zájemci mohou vyzkoušet dýchání z úst do úst.

Areál zámeckého parku v Medlánkách lemují bílé stany, které jsou z větší části v obležení dětí. Konají se v nich jednotlivé části soutěže na téma pověsti a legendy města Brna. U jednoho stánku se děti snaží zazdít zlého radního, u dalšího shazovat mečem kuželky.

Ti stateční, kteří splní řadu úkolů, se na konci mohou těšit na odměnu. „Ještě tam ti stojí jedna kuželka, nezapomeň na ni,“ upozorňuje horlivá maminka svou ratolest.

Za zvuku lidovek, které hraje a zpívá folklórní soubor, se park plní víc a víc. Má-li někdo chuť, vyrazit může i teď, program je naplánovaný až do šesti hodin večer.

I na druhé straně města se děti baví. Radnice Brno-střed připravila pro malé i velké dětský den ve sportovním areálu SKP Kometa Brno v Pisárkách. Dětské odpoledne zahajují malé mažoretky, které na trávníku po chvíli střídá tančící fenka Fiona.

Na diváky se snáší i pár dešťových kapek. „Nebojte se, nejste přece z cukru,“ komentuje přeháňku moderátor dnešního odpoledne. Tvrdí, že pršet bude až večer. „A a to už tady nebudeme. Mám to zaručené,“ slibuje.

Po vystoupení děti prchají ke stánkům. Mohou si tam vyzkoušet skautské hry, překážkovou dráhu a třeba i malování na tělo.

Největší úspěch má však africký bubenický kroužek. Pod vedením zkušeného bubeníka se děti i dospělí snaží pochytit základy hry na djembe. A kolem je slyšet podivný křik, jak se draví ptáci rozcvičují na další program.

Pokud je někdo v této části města, může se přijít podívat. I tady končí program až v šest hodin večer.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Martina Učňová a Robert Vystrčil