IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. května 2020/22:30

22.03.
2019
16:50

Ohňostrůjci z Filipín, Norska a Portugalska. IGNIS BRUNENSIS 2019 připomene také jubilea univerzit i městské dopravy

Dvaadvacátý ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS rozzáří Brno od 24.5. do 16.6.2019. Na hladině Brněnské přehrady uvidí diváci čtyři velkolepé ohňostrojné show, dva ohňostroje se odehrají v centru Brna na obloze nad hradem Špilberk.

Brno - Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS rozzáří moravskou metropoli Brno od 24. května do 16. června 2019. V hlavní soutěži zahraničních a českých ohňostrůjců na hladině Brněnské přehrady uvidí diváci vždy od půl jedenácté večer čtyři velkolepé ohňostrojné show. Ohňostroje na přehradě budou odpalovány v tradičním systému sobota - 1. června, středa - 5. června, sobota - 8. června, středa - 12. června. Dva ohňostroje se odehrají v centru Brna na obloze nad hradem Špilberk - zahajovací prelude v pátek 24. května věnované 150. výročí brněnské MHD a závěrečný ohňostrojný epilog v sobotu 15. června k výročí brněnských univerzit.

Festivalu se zúčastní jako vítězové světových a evropských ohňostrojných soutěží výjimečná sestava zemí - z Evropy vůbec poprvé Norsko, dále Portugalsko a domácí Česko, a z Asie Filipíny.

 

PROGRAM OHŇOSTROJNÉ PŘEHLÍDKY 2019

PŘEHLED AKCÍ FESTIVALU ZÁBAVY PŘI IGNIS BRUNENSIS

 

Brno - univerzitní město a kulatá výročí brněnských univerzit

Ohňostrojnou přehlídku bude i letos provázet kolem padesáti zábavních a prezentačních akcí. Festivalovým podtitulem je letos Brno - univerzitní město a především jubilea 120 let Vysokého učení technického v Brně, 100. výročí Masarykovy univerzity a 100 let Mendelovy univerzity v Brně. Letošní kulatá výročí tří brněnských univerzit budou hlavním motivem finálového ohňostroje v sobotu 15. června nad Špilberkem, současně probíhají velké oslavy a srazy absolventů Masarykovy univerzity na brněnském výstavišti a Mendelovy univerzity v areálu univerzity na Zemědělské ulici s výhledem na noční ohňostrojnou show nad brněnskou pevností. Vysoké učení technické v Brně připravuje své setkání absolventů na sobotu 25. května.

Tradiční festivalová Dopravní nostalgie oslaví 150. výročí městské hromadné dopravy v Brně, ale také 15 let Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje

Dopravní nostalgie připomene výročí 150 let městské hromadné dopravy v Brně. Po letech by se měl v ulicích objevit zrekonstruovaný tramvajový vůz tažený koňmi společně s populární parní tramvají Caroline (TMB) z počátků historie městské dopravy s jízdami pro veřejnost v sobotu 15. června a v neděli 16. června. V sobotu 15.6. zpřístupní Dopravní podnik města Brna také Dnem otevřených dveří vozovnu v Husovicích.

Tradiční jízdy historických vozidel MHD doplní výjimečná třídenní výstava v produkci SNIP & CO

„Od pátku 14. června do neděle 16. června se ve stanech na náměstí Svobody uskuteční mimořádná výstava ‚Městská hromadná doprava ve třech stoletích‘, kde budeme společně s Technickým muzeem v Brně prezentovat nejen ukázky z bohaté historie městské dopravy, ale i současné technologie včetně našeho moderního řídícího systému," přiblížil výstavu při Dopravní nostalgii generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

„Přímo na náměstí Svobody přivezeme a vystavíme také legendární tramvaj Grácku z roku 1919 a unikátní historický tramvajový kropící vůz, na který se snažíme získat prostředky pro kompletní rekonstrukci," doplňuje za Technické muzeum v Brně ředitel Ivo Štěpánek.

IDS JMK slaví už 15 let

Desetkrát kratší ale neméně významné výročí ze současného pohledu i významu slaví Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje. „Na sobotu 15. června chystáme jízdy parního vlaku a historických autobusů z centra Brna do depa Českých drah v Maloměřicích. V odpoledních hodinách pak parní vlak sveze zájemce navíc i na Výstaviště. V neděli 16. června proběhnou hvězdicové jízdy historickými autobusy do turistických lokalit v okolí Brna," zve na oslavy 15. výročí IDS JMK ředitel KORDIS JMK Jiří Horský.

Významné výročí oslaví také brněnský Český rozhlas

Součástí programů festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS je také 95 let Českého rozhlasu Brno. K této příležitosti chystá rozhlas speciální koncertní projekt na sobotu 1. června na Brněnskou přehradu, před českým ohňostrojem Flash Barrandov SFX a v centru Brna 15. června.

Léto na Biskupském dvoře už podesáté

Inscenací Městského divadla Brno Romeo a Julie odstartuje již desátý seriál divadelních a koncertních představení Léto na Biskupském dvoře v areálu Moravského zemského muzea na Zelném trhu. Probíhá i během letních prázdnin a potrvá až do začátku září.