IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. května 2020/22:30

14.06.
2019
16:00

Ohňostrojný epilog k výročí tří vysokých škol: Trefit se do vkusu akademiků i veřejnosti je výzva, říká designér

Ohňostrojný epilog v podání Ignis Brunensis Teamu zhlédnou diváci v sobotu 15. června nad hradem Špilberk. Český společný tým s Jaroslavem Štolbou v pozici hlavního designéra se rozhodl věnovat poslední show 22. ročníku brněnským vysokým školám.

Brno - Po loňském epilogu, který připomínal založení samostatného Československa, se i letošní poslední ohňostroj bude věnovat významným výročím. Oslavenci roku 2019 jsou celkem tři brněnské vysoké školy: Nejstarší vysoká škola v Brně - VUT - se dožívá 120 let. Masarykova univerzita, která vznikla jako druhá česká univerzita, oslaví přesně 100 let. A stejně kulaté jubileum má i Mendelova univerzita, původně zřízená jako Vysoká škola zemědělská.

„S přípravou show jsme měli hodně práce. Chceme dostát očekáváním tří velkých univerzit a přidat prvky, které budou ladit s jejich atmosférou a zaměřením. Je to náročný úkol. K Brnu mám vztah jako ke studentskému městu, ohňostroj ale bude promlouvat i k akademickým činitelům, což je pro mě nová cílová skupina. Těším se na konstruktivní kritiku a doufám, že bude pozitivní," přiblížil vznik ohňostroje i svá očekávání hlavní designér Jaroslav Štolba.

Ohňostroj uvede i zakončí skladba Gaudeamus Igitur, která je známá jako studentská hymna a používá se celosvětově při rozličných akademických příležitostech. Dále zazní rektorské fanfáry všech oslavovaných škol a tři skladby, které vzdají vzdělávacím institucím poctu.

Pro Masarykovu univerzitu se tým rozhodl využít vřelých vztahů Leoše Janáčka a filozofické fakulty, který tam získal čestný doktorát. Zazní tedy tóny jeho Suite Allegretto. Tubular Bells Mikea Oldfielda pak odkáží na proměnlivost genetiky. U nejstarší vysoké školy v Brně připomenou ohňostrůjci století páry, které navždy proměnilo svět techniky.

Dominika Bayerová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz