IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

15.06.
2016
16:00

Planetárium nabízí na obří půlkulové projekční ploše ohromné filmové zážitky

Unikátní kolekci šestašedesáti filmů s vesmírnou tematikou začala dnes v brněnském planetáriu hodnotit porota mezinárodní přehlídky filmů pro digitální planetária, takzvaného IPS Fulldome Festivalu. Vybrané snímky mohou o víkendu 18. a 19. června zhlédnout na obří půlkulové projekční ploše také zájemci z řad veřejnosti. „Návštěvníci uvidí vlastně to nejlepší, co se urodilo v posledních dvou letech," uvedl ředitel hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

Aktualizováno 15. 6. 2016 / 17.25 přidána fotogalerie.

Příprava filmového festivalu je u konce, promítání může začít a ředitel planetária Jiří Dušek může na chvíli spočinout v křesle. Foto: archiv Hvězdárny a planetária BrnoBrno, Kraví hora - Filmy tvůrců z celého světa, od Nového Zélandu až po třeba Brazílii, jsou součástí prestižního IPS Fulldome Festivalu, který dnes začal v brněnském planetáriu. Podle ředitele hvězdárny a planetária Jiřího Duška jde o nové filmy, ani jeden není starší než dva roky.

Z které země máte nejvíce filmů?
Převažují japonské. Je to poprvé, kdy japonské pořady vyrazily na festival v takové síle. A to i fyzicky, protože přijelo i mnoho japonských producentů. Jinak je samozřejmě hodně amerických filmů.

Jsou to vyloženě filmy s vesmírnou tematikou nebo je zaměření širší?
Převažují naučné filmy s vesmírnou a přírodní tematikou, ale máme tady i ryze umělecké filmy. V Brně uvedeme poprvé například pořad o Julesu Vernovi, hudební představení Lichtmond, film Rosetta o přistání na kometě anebo Gravity - příběh o gravitaci pro nejmenší diváky.

Proč nenabízíte veřejnosti všech šestašedesát filmů, které nyní promítáte porotě, producentům filmů a provozovatelům jiných planetárií?
Tady promítneme 66 pořadů za 26 hodin - kdyby návštěvníci měli všechno zhlédnout, bylo by to fyzicky nezvládnutelné. Navíc některé filmy jsou úžasné a jiné zase slabší. Veřejnosti chceme nabídnout ty nejlepší. V pátek udělíme tři ceny, cenu diváků, myšleno odborníků, cenu Internacional Planetarium Society a cenu ředitele planetária Brno. A o víkendu už budeme moci promítat vítězné snímky.

Budete nabízet některé filmy z festivalu v planetáriu nastálo?
Cena ředitele planetária je spojena s tím, že si koupíme od producentů licenci na představení. A už máme vyhlédnuté tři filmy, které bychom rádi nabídli návštěvníkům na delší dobu, na rok či dva.

Inka Koutná
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil