IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

21.06.
2014
17:45

Všichni se na vás usmívají, říká velocipedista

Brněnské náměstí Svobody se dnes na chvíli vrátilo v čase. Objevila se tam třicítka velocipedistů, která dorazila na start závodu Brněnská míle velociped 2104. Nechyběl ani nováček na vysokém kole, třiašedesátiletý František Janša. „Jezdím asi rok. Kromě stylového oblečení nepotřebujete nic," tvrdí velocipedista oblečený v prvorepublikovém stylu.

Aktualizováno 21. 6. 2014 / 18.00: přidána fotogalerie.

Stylové hnědé polobotky, pruhované černobílé podkolenky, károvaná vesta. František Janša, velocipedista s asi ročními zkušenostmi, dorazil na brněnské náměstí Svobody v plné výbavě.

Velocipedy všeho druhu dnes projížděly centrem Brna. Foto: Michal Majnuš„Ženské se mi smály, že mi to moc neladí. Ale já jsem spokojený," usmívá se dobře naladěný třiašedesátník. Spolu s třemi desítkami dalších nadšenců vyrazil na start Brněnské míle Velociped 2014.

Janša rozhodně nebyl sám, kdo si dal na stylu svého oblečení opravdu záležet. Brněnské náměstí Svobody se tak na chvíli vrátilo do doby, kdy velocipedy a vysoká kola zažívala svá nejlepší léta. Ženy ve slušivých kloboučcích, muži v perfektně padnoucích oblecích i s kapesníčkem. „Na oblečení si opravdu dali záležet, vypadají perfektně," potvrdila divačka Eva Fridrichová.

Podle Janši kromě dobového oblečení žádné speciální vybavení na velociped není potřeba. „Oproti jízdě na kole je to akorát poměrně nebezpečné, jelikož sedíte hodně vysoko a nedosáhnete na zem. Na každé křižovatce musíte sesedat," upozorňuje.

Žádnou speciální přípravu však na letošní závod neabsolvoval. „Trať měří asi jen sedm set metrů, což není nijak náročné," říká závodník.

Michal Majnuš
Autor je student žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil