IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

21.06.
2014
15:10

Lidé si užívají historické autobusy a tramvaje

Jízdu historickou tramvají, autobusem či trolejbusem, prezentaci tvorby jízdních řádů nebo prohlídku vozovny v Pisárkách - to vše a mnoho dalšího si pro zájemce dnes připravil brněnský dopravní podnik. Ojedinělou možnost vše zažít mají zájemci až do šesti hodin večer.

Aktualizováno 21. 6. 2014 / 19.05: přidána fotogalerie.

Brno - Možnost prohlédnout si například tramvaj z roku 1926 nebo si zatroubit na klakson v autobuse Karosa vyrobeném v roce 1967 měli dnes návštěvníci oslav 145. výročí zahájení provozu městské hromadné dopravy v Brně.

Lidé se mohou dnes svézt i historickými tramvajemi. Ilustrační foto: Robert VystrčilOslavy začaly už zhruba před měsícem a právě dnes vrcholí. Organizátoři otevřeli pro návštěvníky vozovnu v Pisárkách a na náměstí Svobody na dopoledne připravili výstavu a defilé historických vozidel. Pro přesun mezi těmito dvěma body mohou lidé využít současné dopravní prostředky nebo se mohou svést například autobusem, který byl vyroben v roce 1956.

„Jsem tu s vnukem, abych mu ukázala, čím jsem v jeho věku jezdila třeba do školy nebo na prázdniny," svěřila se Karla Vrátilová, která si prohlížela výstavu na náměstí Svobody.


Možnost prohlédnout si historická vozidla městské dopravy si nenechal ujít ani Petr Stránil, který navštívil výstavu se synem Lukášem. „Moc se mi líbilo, když jsem si mohl sednout za volant a zatroubit si," řekl Lukáš.

Vozovnu v Pisárkách v poledne pro veřejnost slavnostně otevřel generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. „Když jsem viděl, kolik lidí sem přijelo našimi historickými vozy a kolik lidí tu už od půl dvanácté čekalo na otevření, hrozně mě to potěšilo. Doufám, že si dnešní den užijete, protože dopravní podnik je tu především pro vás," uvedl.

Oslavy výročí začaly už 14. května, kdy byla vydaná dětská knížka nazvaná Dobrodružství pod pantografem. Kniha je příběhem jedné česko-slovenské rodiny, kterou spojuje láska k tramvajím.

Připomínka 145. výročí brněnské městské dopravy výročí vyvrcholí výstavou v Galerii Vaňkovka, která potrvá od 1. do 14. září.

Karolína Vysloužilová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil