IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. června 2022/22:30

06.06.
2011
18:00

Lucemburská ohňostrůjkyně: Bez hudby je to poloviční zážitek

7. 6. 2011, 7.20
Manuela RzehakPo francouském ohňostroji se v sobotu večer představila už druhá zahraniční společnost, tentokrát z Lucemburska. Manuela Rzehak a její manžel od prodeje potřeb pro ohňostroje přešli v roce 1999 k jejich výrobě. Ačkoliv zaměstnávají pouze tři pracovníky, společnost se řadí k nejvýznamnějším v Lucembursku.


7. 6. 2011, 9.20
Brno
– Po francouském ohňostroji se v sobotu večer představila už druhá zahraniční společnost, tentokrát z Lucemburska. Manuela Rzehak a její manžel od prodeje potřeb pro ohňostroje přešli v roce 1999 k jejich výrobě. Ačkoliv zaměstnávají pouze tři pracovníky, společnost se řadí k nejvýznamnějším v Lucembursku.

Manuela Rzehak. Foto: archivByla jste vždycky velká fanynka ohňostrojů?
Nebyla. Musím přiznat, že jsem nikdy z ohňostrojů obzvlášť nadšená nebyla. Většinou jsou všichni ohňostrůjci už od malička fascinováni ohněm a ohňostroji, ale to není můj případ. Samozřejmě se mi líbilo dívat se, ale že bych přímo vyhledávala každou příležitost, to ne. Když jsme s manželem začali ohňostroje připravovat, začaly mě přirozeně i víc zajímat. Dělat ohňostroje bez lásky totiž není možné, do každého představení dáváte kus sebe.

Vychutnáváte si někdy přehlídky i jako divák?
Bohužel ne. Rádi bychom, ale většina přehlídek se koná v hlavní ohňostrojové sezóně, kdy je nejvíc práce. Ideálních podmínek pro představení není mnoho, musí se tedy využívat stoprocentně. Ale když se najde volná chvíle v diáři, rádi se na nějakou přehlídku podíváme, přestože je takových příležitostí málo.

Jste na Ignis Brunensis poprvé?
Ano, jako diváci i jako soutěžící. Jsme velice rádi, že jsme byli pozvaní. Přehlídka je v našem malém světě ohňostrůjců velice známá a my se moc těšili, že se budeme moci zúčastnit. Je to pro nás čest.

Opravdu je Ignis Brunensis takto světová událost?
Mezi zainteresovanými ano. Naše „ohňostrůjná rodina“ je poměrně malá a česká skupina Flash Barandov v ní má významné postavení. Jejich ohňostroje opravdu obdivujeme. Česká republika má ve své celkem krátké historii velice dobré ohňostrůjce. Proto i brněnská přehlídka je mezi ohňostrůjci hodně známá. Mezi těmi, kteří vystupují na mezinárodních přehlídkách, jsme téměř všichni přátelé a přehlídky a soutěže jsou často místem, kde se můžeme potkat.

Lucemburský ohňostroj. Foto: Robert VystrčilVy a ostatní účastníci soutěže jste více přátelé nebo soupeři?
Samozřejmě, že jde o výhru! Všichni urputně bojujeme! (směje se) Ale ne, u ohňostrojových přehlídek jde více než kde jinde o radost z účasti. Jsme šťastní, když si lidé ohňostroj užijí a líbí se. Když dostaneme cenu, je ta radost samozřejmě ještě větší.

Chystáte se podívat i na konkurenční vystoupení?
Ano. Manžel sice už odjel, ale na italské představení se vrací. Italové jsou také naši přátelé, takže se můj muž těší, co ukážou. Já bohužel musím odcestovat, takže je neuvidím. Oba jsme ale zvědaví na závěr, ten už si užijeme společně.

Jezdíte soutěžit a na přehlídky často?
Záleží na období. V létě je poptávka po ohňostrojích vysoká, takže jak soutěžíme, tak tvoříme na zakázku. Malých i velkých ohňostrojů vytvoříme dohromady za rok kolem sto padesáti. Máme štěstí, že nás nepostihla krize. Lidé si sice koupí levnější dovolenou, ale o malý luxus jako je malý ohňostroj se připravit nenechají.

Předvádíte někdy ohňostroj víckrát?
Ne. Představení nikdy neopakujeme. Každý náš ohňostroj je unikátní a je vyroben speciálně pro místo, kde ho spustíme. I brněnskou přehradu jsme si nejdříve pořádně prohlédli, chytili inspiraci a pak teprve zapracovali na přípravě ohňostroje. Místo je tady perfektní. Ohňostroje na vodní hladině děláme moc rádi.

Jaké je podle vás na ohňostroj ideální místo?
Voda nebo sníh. Různé přehrady, nádrže a jezera jsou skvělé. Stejně tak sněhové plochy, protože ohňostroj se odráží a efekty jsou ještě kouzelnější. Náš ohňostroj nevyjadřuje žádný příběh, je to čistě performativní záležitost. Pracujeme se zvukem a obrazem, aby se diváci mohli nechat unést krásou vystoupení a nemuseli přemýšlet nad různými složitými zápletkami. Naše díla naprosto synchronně spojují hudbu a obraz. Bez hudby člověk přijde o polovinu zážitku, protože ohňostroj znázorňuje zvolenou skladbu.

A jak vzniká ohňostroj od samotného počátku?
Nejdřív se musíme podívat na prostor, kde ohňostroj spustíme. Žádný ohňostroj nemůžeme vymyslet bez přesné znalosti místa. V naší společnosti vymýšlí choreografii manžel. On si tedy vybere hudbu a poté krůček po krůčku, notu po notě spojuje hudební sekvence s ohňovými efekty. Každý ohňostroj je dobrodružství. Když poprvé chystáme projekci na nové místo, jsme nadšení, ale i když někde vystupujeme opakovaně, vždycky jsme znovu zvědaví na výsledek. Doufáme tedy, že na tak výjimečném místě jako je brněnská přehrada, jsme nepředváděli ohňostroj naposledy.

Šárka Pantůčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně