IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. června 2022/22:30

04.06.
2011
19:00

Do Brna přišlo Lucembursko

4. 6. 2011, 23.35 (fotogalerie doplněna 5. 6. 2011, 1.00)
OhňostrojOhňostrůjci z Lucemburského velkovévodství dnes na brněnské přehradě představili druhý soutěžní ohňostroj, který měl podle slov autora vystavět mosty mezi našimi zeměmi. Autoři předvedli za doprovodu úryvků nejlepší světové hudby divákům své pyrotechnické umění.

Prohlédněte si také fotogalerii...


4. 6. 2011, 23.35, aktualizováno
Brno, přehrada
– Ohňostrůjci z Lucemburského velkovévodství dnes na brněnské přehradě představili druhý soutěžní ohňostroj, který měl podle slov autora vystavět mosty mezi našimi zeměmi. Autoři předvedli za doprovodu úryvků nejlepší světové hudby divákům své pyrotechnické umění.

Lucemburský ohňostroj nad přehradou. Foto: Robert VystrčilSkupina Fire Event Les Pyrotechniciens, která své umění ukázala například i v Rakousku, Monaku nebo Hannoveru, dnes návštěvníkům přehrady předvedla, jak to vypadá, když Lucembursko přichází do Brna!. Právě takový název nesla jejich ohňostrůjná show, která večer rozpálila nebe v Bystrci.

Po úvodní povinné skladbě Hit & Miss zaznívá směs samby, klasické hudby i filmových melodií. Počasí však lucemburským ohňostrůjcům nepřeje tolik jako jejích soupeřům z Francie, kteří na přehradě rozehráli ohňovou show ve středu.

Několik hodin před odpalem se Brnem přehnala menší bouřka, takže vzduch je vlhký stejně jako okolí přehrady. Kolem vody je poněkud dusno a úplné bezvětří. Za normálních okolností by to byly příjemné podmínky, dnešek je však výjimkou.

„Věřím, že to byl nejhezčí ohňostroj ze všech, ale bohužel prostě nebyl vůbec vidět,“ krčí rameny Kateřina Čermáková. Pochvaluje si výběr hudby, stejně jako další z divaček. „Je vážně skvělá, ale kdyby tohle byl můj první ohňostroj, už nikdy nepřijdu. Počasí to vážně pokazilo,“ říká žena.

Kouř z pyrotechniky zůstává nad odpalištěm a s postupujícím časem je ohňostroj méně a méně viditelný. Po dvaceti minutách je nad přehradou úplná mlha. Přesto diváci ohňostrůjce po každé skladbě odměňují bouřlivým potleskem.

Nakonec zatím rekordní počet diváků pomalu z přehrady odchází s dost smíšenými dojmy. A kouř nad přehradou se stále líně povaluje. Mizí jen velice pomalu.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil