IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 4. června 2021/22:30

06.06.
2009
16:00

Městská doprava jezdí v Brně už 140 let

6. 6. 2009, 16.55
140 let MHD v BrněPřehlídka historických vozidel je součástí oslav 140. výročí městské hromadné dopravy v Brně. Diváci si mohou autobusy, trolejbusy a tramvaje prohlédnout dnes a zítra na náměstí Svobody a v přilehlém okolí. Otevřené jsou také dveře vozoven v Pisárkách a v Husovicích.

 

6. 6. 2009, 16.55
Brno-střed – Dopravní podnik města Brna připravil k oslavám svého 140. výročí přehlídku starých vozidel. Návštěvníci se mohou projet třeba tramvají taženou koňmi, ale i parní či elektrickou tramvají. Fajnšmekři mohou také navštívit střední školu informatiky a spojů naproti vozovně Komín, kde je výstava železničních modelů a kolejišť.Brněnská tramvaj. Foto: Hripsime Zohrabyan

„Dětem se ty staré tramvaje moc líbí, nejvíc je ale zaujaly koně,“ svěřila se Eliška Mrázová, která dnes navštívila náměstí Svobody s celou svou rodinou. Plánuje, že se všichni půjdou podívat i do vozovny.

Oslavy výročí městské dopravy začaly už počátkem května, kdy byla pokřtěna publikace Proměny – brněnská doprava kdysi a dnes. Následovala vernisáž modelů a exponátů doplněna dobovými fotografiemi a písemnými informacemi v Galerii Vaňkovka.

Městská hromadná doprava byla v Brně zahájena v roce 1869 zprovozněním první koněspřežné dráhy na českém území. Tato dráha fungovala dvanáct let, až do roku 1881, kdy byl provoz zastaven. Následovala parní tramvaj, která své jízdy zahájila roku 1884. Poslední parní lokomotiva Caroline, která je dnes exponátem brněnského technického muzea, rozvážela železniční nákladní vozy ulicemi města až do roku 1926.

Elektrické tramvaje začaly jezdit v roce 1900 na upravených tratích parní dráhy. O třicet let později, v roce 1930, se rozjely první autobusy a poté byl zahájen i provoz lodní dopravy. Až jako poslední byla zavedena trolejbusová doprava – letos je tomu šedesát let. Dopravní podnik města Brna dostal svůj název až roku 1951.

Hripsime Zohrabyan
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil