IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

19.06.
2016
19:45

Unikátní spojení v Janáčkově divadle. Nadané děti vystoupily po boku filharmonie a Hradišťanu

Nadaní muzikanti z jihomoravských uměleckých škol zasedli v neděli v podvečer na jevišti brněnského Janáčkova divadla po boku profesionálů z Filharmonie Brno a hudebního souboru Hradišťan. Na programu slavnostního závěrečného koncertu projektu Mozartovy děti nechyběly klasické ani folklórní skladby od Antonína Dvořáka či Jiřího Pavlici.

V Janáčkově divadle dnes zahrály Mozartovy děti. Foto: Markéta SkopalováBrno, Janáčkovo divadlo - Spojení klasické hudby a folklóru v podání profesionálů a jihomoravských talentů ve věku od pěti do dvaadvaceti let přilákalo v neděli do Janáčkova divadla stovky diváků.

Slavnostní závěrečný koncert, který byl vyvrcholením sedmého ročníku projektu Mozartovy děti, se konal už potřetí. Letos při něm mladí muzikanti sdíleli pódium nejen s brněnskými filharmoniky, ale i hudebníky ze souboru Hradišťan pod vedením Jiřího Pavlici.

„Pravidelně chodím na koncerty filharmonie, ale dnes to bylo něco jiného. Moc se mi to líbilo," okomentovala závěrečný koncert Mozartových dětí Dominika Volfová. Ve více než dvouhodinovém programu zazněly skladby od Antonína Dvořáka, Jiřího Pavlici nebo Vítězslava Nováka.

„Každý rok se snažíme o speciální téma - letos jsme se zaměřili na folklór. O účast jsme proto požádali Hradišťan, který se představil s filharmonií a mladými muzikanty ve druhé polovině koncertu," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Mozartovy děti jsou projektem Filharmonie Brno a Základní umělecké školy Smetanova pořádaným při festivalu Brno - město uprostřed Evropy. Jeho cílem je podpora rozvoje hudebních schopností i vztahu dětí k hudbě. Letošní program zahrnoval řadu koncertů a vystoupení na náměstí Svobody a v Besedním domě i hudební dílny a workshopy pod vedením zkušených lektorů.

„Mozartovy děti jsou jedinečným festivalem, při němž hledáme největší mladé talenty Jihomoravského kraje. Každý rok je specifický podle toho, u kterých nástrojů se urodí více talentů. Myslím, že úroveň každoročně roste. Letos se objevily velmi nadané i devíti či desetileté děti," dodala ředitelka filharmonie.

Markéta Skopalová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz