IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

24.05.
2013
19:45

Na Kraví horu lákal vrtulník, psi i skupina Javory

Koupaliště na brněnské Kraví hoře dnes praskalo ve švech. Organizátoři festivalu Brno - město uprostřed Evropy totiž na první festivalový pátek připravili pro návštěvníky z řad dětí i dospělých lákavý program.

Brno-střed – Možnost zblízka poznat práci záchranných sborů, večerní koncerty populárních hudebních kapel či prezentace brněnských neziskových organizací. To je jen zlomek akcí, který dnes přivedl na Kraví horu davy lidí.
Mezi oblíbené atrakce patřila jízda v záchranném člunu. Foto: Nicol Staňková

„Přišla jsem především kvůli hasičům, chtěla jsem klukovi ukázat jejich auto a techniku. Nakonec se nám ale více líbili policisté a jejich záchranářští psi,“ vysvětlila třicetiletá Jana Jandurková, proč dnes s kamarádkou a dvěma malými dětmi na Kraví horu dorazila.

Různé informačními stánky u bazénu nabízely zábavu především pro nejmenší. „Seřaďte se pěkně do fronty! Slyšíte? Pokud chcete házet, musíte do fronty,“ organizovala mladá policistka v uniformě hlouček dětí čekajících u stánku městské policie. Podle jejího nasazení se mohlo zdát, že neřídí děti, nýbrž samotnou dopravu. Děti s míčkem v rukou čekaly na to, až ho bude moci prohodit otvorem v kartonové desce. Bez ohledu na úspěšnost dostaly všechny pochvalu. O kousek dál je čekal stolek, u kterého si mohly nechat pomalovat obličej. Postupně se tak Kraví hora začala hemžit malými vílami a indiány.

Zlatým hřebem programu byly ukázky policejních, hasičských a zdravotnických zásahů. A přistál i vrtulník. Celý dav se přesunul na sedačky k bazénu a následující hodinu hltal každý pohyb záchranářů a policistů.

Další zlom nastal kolem třetí hodiny odpoledne, kdy skutečně přistál vrtulník. „Všichni se prosím usaďte a zůstaňte tam, kde jste, dokud se vrtule helikoptéry nepřestane točit. Také si pořádně držte všechny své věci, bude tu foukat,“ nabádal jeden z policistů diváky ke zvýšené opatrnosti. Za pár minut se na obzoru skutečně objevil vrtulník, rychle se přiblížil a přistál za neuvěřitelného hluku na louce uprostřed davu. Trvalo to sice jen pár chvil, ale podle nadšených výrazů nešlo pochybovat o tom, že právě ony zůstanou divákům na paměti nejdéle.

Ačkoliv se většina programových akcí odehrávalo na koupališti, několik účastníků postávalo i o něco dále – před hvězdárnou. Zájemci o astronomii tam mohli absolvovat komentovanou prohlídku historické pozorovatelny doplněnou výstavou o dějinách Kraví hory a hvězdárny. Součástí mělo být i pozorování Slunce. „Je mi to moc líto. Vzhledem k tomu, že je dnes zataženo, bohužel nic neuvidíte. Můžete ale zkusit přijít zítra, nebo si alespoň prohlédnout výstavu v předsálí,“ musel se za počasí omluvit průvodce.

S přibývajícími hodinami se složení návštěvníků začalo znatelně měnit. Zatímco dopoledne výrazně převažovaly malé děti, odpoledne se objevovalo stále více dospělých, které lákala nabídka večerních koncertů. Nemohli si nechat ujít například vystoupení Javorů Hany a Petra Ulrychových nebo česko-skotsko-amerického uskupení Navostro, které o sobě tvrdí, že hraje „navostro vostrou“ muziku inspirovanou keltskou hudbou.
Nicol Staňková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz