IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

24.05.
2014
13:40

S veteránem je práce jako na katedrále, říkají nadšenci

Po každém srazu veteránů musí celé auto zkontrolovat a prohlédnout. Se starými automobily je podle jejich majitelů opravdu hodně práce. Přesto na veterány nedají dopustit. Dnes se o tom mohou zájemci přesvědčit na brněnském náměstí Svobody, kde se koná jednadvacátý ročník Srazu historických vozidel Vysočina.

Aktualizováno 24. 5. 2014 / 18.00: přidána fotogalerie.

Brno, náměstí Svobody - Veterána legendární britské automobilové značky MG si dvaasedmdesátiletý milovník veteránů Václav Havel pořídil před osmi lety. Od té doby s ním pravidelně objíždí akce a srazy nejen brněnského Veteran Praga Car Clubu, jehož je členem, ale i mnohé další na celé Moravě. „Na srazy jezdím v podstatě každou sobotu a neděli. Minulý rok jsem najezdil téměř čtyři tisíce kilometrů," počítá Havel ujetou vzdálenost.
Aero 662 z roku 1934 na brněnském náměstí Svobody. Foto: Michal Majnuš
Jeho vůz patří k řadě automobilů, které se dnes dopoledne sjely na jednadvacátý ročník Srazu historických vozidel Vysočina na brněnské náměstí Svobody. „Letos se nám přihlásilo 32 aut. Ale díky hezkému počasí přijely i další, takže se nás sešlo něco kolem čtyřicítky," řekl člen organizačního týmu František Kalabis, sám sběratel veteránů.

Veterány u kolemjdoucích slavili úspěch. „Moc se nám tu líbí. Podle mě nejhezčí auto byl malinký Fiat 500. Po něm bych volila Rolls Royce," uvažuje návštěvnice srazu Viktorie Bartová. Rolls Royce model Sports saloon by Hooper z roku 1938 je jednou z největších vzácností, které se na srazu objevily. Automobilka vyrobila pouze 65 kusů modelu, z nichž se do dneška zachovalo jen 46.

Mezi vzácnější kusy se zařadil i vůz MG model TC sběratele Václava Havla z roku 1947. „Na svou dobu patřil k dobře vybaveným a moderním sportovním automobilům," popsal jeho majitel.

Vlastnictví podobného vozu je podle něj finančně i časově velmi náročné. „Je na něm práce jako na katedrále. Pokaždé, když přijedu z nějaké akce domů, musím vše pořádně prohlédnout, jestli se někde něco neuvolnilo, zkontrolovat olej a další kapaliny. Ale jak si s tím člověk chvíli pohraje, časem práce ubývá," přiznal sběratel.

Sportovních schopností svého auta však Havel dnes nevyužije. Závod z Brna do Zubří u Nového Města na Moravě, jímž jednadvacátý ročník srazu veteránů pokračuje, se musel obejít bez jeho účasti. „Jinak se ale snažím objíždět všechny akce našeho klubu," uzavřel milovník veteránů Václav Havel.

Michal Majnuš
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil