IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

02.06.
2008
12:00

Naše lodě musí vypadat opravdově, říká modelář

1. 6. 2008, 17.10
Mirek NovýMezi křižníky brázdícími dnes vody přehrady byl i bezmála třímetrový Bismarck z dílny Mirka Nového, člena pražského klubu Merrimack. „Bismarck je jedna z mála historických lodí v našem klubu. To víte, všichni ho znají, je to takový Bedřich Smetana mezi loděmi. A přitom je podle mého názoru na světe spousta krásnějších lodí,“ říká modelář. V klubu se zaobírají stavbou modelů v měřítku 1:100 a 1:72, přičemž staví téměř výhradně lodě. „Ale ne takové, které ovládají jenom pohyb doprava a doleva. Naše lodě musí mít co nejvíce funkcí, aby na vodě vypadaly opravdově – ať třeba blikají světlomety nebo hýbou věží, hlavně ať jsou na hladině živé,“ vysvětluje Nový.

1. 6. 2008, 17.10
Podle člena praLodní modelář Mirek Nový. Foto: Martin Habčákžského modelářského klubu Merrimack Mirka Nového vyžaduje práce na modelu lodi devatero druhů řemesel, a není to tedy nic pro začátečníky. „Když chce člověk postavit takovou loď, musí se vyznat v historii lodí i v té obecné, v pyrotechnice, elektřině, elektronice a taky ve stavbě modelů,“ říká modelář. Podle něho je stavba takových modelů hodně složitá věc, což mnohé nadějné stavitele odradí. „Proto je nás taky všeho všudy pět. Ale moc si nestěžujeme. Jezdíme po akcích a pořádáme takovéhle bitvy, to nás hodně baví,“ říká Nový. A hned dodává, že všechny náklady si hradí sami. „Sháníme kde se co dá a děláme si vlastní odlitky, takže nás tenhle koníček vyjde o něco levněji,“ krčí rameny.

Daleko od svého koníčku nemá ani ve svém povolání – spolu se synem vyrábí ultralehká letadla. „Modelařina mě baví celý život, nejraději mám právě lodě. To víte, každý má něco. Někdo má rád letadélka, někdo lodě, někdo vláčky a někdo třeba holky,“ směje se Nový. V mládí postavil dva modely letadel, ale oba se mu rozsypaly ještě před startem. „Loď má tu výhodu, že ať jí uděláte jakkoliv, vždy poplave. Kdyžto třeba u letadla stačí jedna chyba a je po něm,“ vysvětluje.

Jeho největší lodí je model americké lodi Missouri v měřítku 1:100, který měří dva metry sedmdesát. „Ta už má ale přes dvacet let. Stavěl jsem ji ještě v době, kdy tady vůbec nic nebylo. Žádné dokumenty, nákresy, fotografie či knihy – prostě nic. Dnes už je ale všeho spousta, takže i práce mi jde dnes lépe jako v minulosti,“ říká modelář.

A protože Brno v těchto dnech žije pyrotechnikou, není překvapením, že několik kousků mají připravených i modeláři z klubu Merrimack. „Není to nic zvláštního, všechna pyrotechnika v lodích se dá běžně sehnat v obchodech a používá se na Silvestra. Samozřejmě to nesmí být takové dělobuchy jaké se předvádějí na ohňostrojné soutěži. Kdyby to totiž bouchlo na lodi, nezbylo by z ní vůbec nic,“ uzavírá se smíchem Nový.

Martin Habčák
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně