IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. června 2022/22:30

12.06.
2011
12:00

Nejsem žádný pyroman, ale sledovat zkrocený oheň je úžasné, říká Jiří Morávek

12. 6. 2011, 12.30
Jiří MorávekNárodní festival se změnil v celosvětovou akci. Tak se za čtrnáct let změnila brněnská přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Letos ukázali své umění Češi, Italové, Francouzi a Lucemburčané a diváci i organizátoři jsou spokojeni. Návštěvníci se nenechali odradit ani špatným počasím a kromě místních se přišli podívat i obdivovatelé ohňostrojů ze zahraničí. „Je to pokrok,“ zhodnotil ředitel pořádající agentury Snip & Co Jiří Morávek.


12. 6. 2011, 12.30
Brno Národní festival se změnil v celosvětovou akci. Tak se za čtrnáct let změnila brněnská přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Letos ukázali své umění Češi, Italové, Francouzi a Lucemburčané a diváci i organizátoři jsou spokojeni. Návštěvníci se nenechali odradit ani špatným počasím a kromě místních se přišli podívat i obdivovatelé ohňostrojů ze zahraničí. „Je to pokrok,“ zhodnotil ředitel pořádající agentury Snip & Co Jiří Morávek.

Jiří Morávek. Foto: Šárka PantůčkováKončí čtrnáctý ročník festivalu. Vzpomenete si ještě, jak vypadal ten první?
Ano, konal se na Kraví hoře. Ale začátky přehlídky jsme vybudovali ještě před prvním ročníkem. V devadesátých letech se nakupilo několik událostí a výročí, které jsme oslavovali samozřejmě ohňostroji. Například pětasedmdesátileté výročí Masarykovy univerzity. S příležitostnými akcemi jsme dosáhli úspěchu, tak jsme v roce 1997 vyhlásili, že od následujícího roku budeme organizovat pravidelnou přehlídku. Opravu se tak stalo. Na Kraví hoře pod hvězdárnou nejdříve vystupovaly jen české týmy, ale už na druhý ročník přišlo tolik lidí, že se na kopec vůbec nedostali. Začali jsme vyjednávat o povolení ohňostroje na přehradě. Dnes je to pro každého samozřejmost, ale tenkrát úředníci pojem ohňostroj na vodě vůbec neznali. Nakonec se nám ale podařilo místo získat, také jsme z Německa pozvali poprvé zahraniční ohňostrůjce a dopadlo to tak, že přišlo přes dvě stě tisíc lidí.

Dnes se tu střídá mnoho zahraničních umělců. Jak se vám podařilo z Ignis Brunensis udělat tak světoznámou akci?
Díky výbornému jihomoravskému vínu! Sice trochu přeháním, ale ne moc. V kanadském Montrealu se už více než pětadvacet let koná přehlídka ohňostrojů, což je největší akce takového typu na světě. A právě producent tohoto festivalu je vášnivý vinař, kterého jsme díky jihomoravské vinařské oblasti dostali do Brna. Jeho návštěva nám hodně pomohla zviditelnit se. Ale měli jsme i štěstí s termínem. Více méně náhodou jsme se trefili zrovna do období, kdy se naše přehlídka nekryje s jinou, takže jsme se snadno zařadili mezi prestižní festivaly.

Letos do Brna přijeli ohňostrůjci z Lucemburska, Francie a Sicílie. Snažíte se každý rok zvát nové společnosti?
Ano, samozřejmě se snažíme program měnit. Dříve jsme vítězům vždy nabízeli vystoupení i následující rok. Dnes už jsme od toho ustoupili, protože některé skupiny jsou tak dobré, že v podstatě nemají soupeře. Každý rok se nám různé skupiny samy hlásí, posílají portfolia a my můžeme vybírat. Je velký zájem, protože se nám ve velice krátkém čase podařilo vybudovat festivalu renomé, které jej předchází. Chováme se k ohňostrůjcům přátelsky a nabízíme jim nádherný prostor, který je poměrně výjimečný. I centrum města i přehrada jsou pro ohňostroj úžasné prostory, které ohňostrůjci oceňují.

Neodmítli někteří účastníci přehlídku kvůli současné krizi?
Ne. Myslím, že nám ještě nikdy soutěžící účast neodmítli. Ale kdyby se jim přehlídka kryla s nějakou komerční akcí, asi by museli. Kvůli krizi jsme začali dělat menší opatření už minulý rok, ale naštěstí se nám daří udržet dané standardy. Ohňostrůjci dostávají na představení dvacet tisíc euro a ještě jim proplatíme dopravu. Je to hodně peněz, ale rozhodně na tom nevydělají. Spíš bych řekl, že často jsou jejich náklady vyšší. Třeba letos Italové přesáhli minimální délku představení, danou smlouvou, o celé dvě minuty. To je při ohňostrojném představení opravdu hodně.

Italská skupina nakonce i zvítězila. Všichni ohňostrůjci neustále prohlašují, že žádná nevraživost mezi nimi npanuje, ale jaká byla skutečná atmosféra mezi soutěžícími?
Samozřejmě rivalita! Určitě jsou přátelé, ale všichni chtějí vyhrát a jsou zklamaní, když se jim to nepodaří. Navíc jsou to odborníci, kteří přesně ví, kde kdo udělal chybu, My vyhodnocujeme jen první místo a neříkáme, kdo je druhý a třetí, kdo je poslední, abychom rivalitu nezvyšovali. Ale letošní italské vítězství bylo opravdu bez debat. Významně převyšovali ostatní soutěžící.

A jaká byla letos atmosféra mezi diváky?
Výborná. Právě na italský ohňostroj hodně pršelo, ale přesto přišlo mnoho návštěvníků a určitě nelitovali. Italská projekce byla báječná. Déšť nám komplikuje přehlídku každoročně, ale nemuseli jsme rušit žádnou část programu, takže vše dobře dopadlo. I doprovodný program měl úspěch. Letos se na něm spolupodílela Česká televize a Český rozhlas a z náměstí Svobody se například přímým přenosem vysílalo. Kromě divácké atraktivnosti je takové mediální zprostředkování i výbornou reklamou přehlídky i celého regionu.

Stihnete se sám podívat na vystoupení nebo je pro vás přehlídka jen pracovní záležitost?
Nenechal bych si ohňostroje ujít. Samozřejmě práce je hodně a po dvou týdnech už jsme všichni unavení. Ale úspěšné představení a nadšení diváci nám vyčerpání vynahradí. Já sice nejsem žádný pyroman, ale sledovat zkrocený oheň, jakým je ohňostroj, je prostě úžasné.

A na závěr, máte nějakou veselou „historku z natáčení“?
Jednu takovou pikantní si vybavuji. Diváci si rádi ohňostroje užívají s pohárkem nějakého alkoholu v ruce a bohužel popíjejí i mladiství. Na stáncích na přehradě sice alkohol koupit nemohli, protože provozovatelé věk kontrolovali, ale oni si donesli alkoholické nápoje už s sebou. Policisté prostor obcházeli a dohlíželi, takže se jim podařilo jednoho mladistvého podnapilého odchytit. Posadili ho do sanitky a volali jeho rodičům. Ovšem když maminka přišla, chlapec se zabarikádoval v sanitce a dovolával se odvozu do nemocnice. Očividně dostal strach, že mu maminka dá co proto. Takže kluk byl zavřený v autě, okolo stálo několik policistů, jeho matka a další organizátoři a všichni hocha přemlouvali, aby vylezl. Situace jako z grotesky. Ale naštěstí nakonec vylezl.

Všichni se očividně na ohňostrojích dobře bavili. Těšíte se už na příští jubilejní ročník?
Samozřejmě. A velice. Chystáme přehlídku laureátů, takže budou vystupovat minulí vítězové. Už máme potvrzený termín, takže doufám, že si návštěvníci opět najdou čas a užijí si festival.

Šárka Pantůčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně