IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

24.05.
2013
21:45

Noc kostelů: potěšení pro oči, ducha i tělo

Různá architektura, různé církve a různorodý program láká rok od roku více lidí. V Brně se do dnešní Noci kostelů zapojilo rekordních 42 kostelů a modliteben. Návštěvníci mají až do půlnoci možnost podívat se i na místa, která veřejnosti běžně přístupná nejsou.

Aktualizováno 25. 5. 2013 / 0.30: přidána fotogalerie.

Kostely dnes lákají k návštěvě i lidi, kteří tam běžně nechodí. Foto: Hana BřezinováBrno – Dětmi i seniory se to dnes hemží v brněnských kostelech. Společným tématem letošní Noci kostelů je hudba, především varhaní a sborová. Nechybí ale ani prohlídky kostelů a exkurzy do historie. Některé kostely, především ty v centru, nabízí i velmi originální zážitky. Například na Petrově mají zájemci možnost vyzkoušet si pod dohledem písařů psaní gotickým písmem. U sv. Tomáše zase připravili ochutnávku mešního vína. A není to jediný kostel, který nabízí nejen duševní potravu.

I kostel Nejsvětější Trojice v Králově poli vsadil na občerstvení. Před vchodem návštěvníky vítají dvě ženy nabízející výborné domácí koláčky, čaj a cukroví. Po návštěvě stánku lidé s dobrotou v ruce míří na prohlídku kaple nebo kůru. „Tyto varhany jsou z roku 1950 a to, co z nich vidíte, tedy dvě stě píšťal, je jen jejich malá část. Dohromady jich je přes tři a půl tisíce,“ vysvětluje návštěvníkům vedoucí sboru Jan Hanáček.

Mimo tradičních prohlídek kostela a infopanelů je připravený také interaktivní program s loutkovým divadlem pro děti. „Nejsem věřící, takže do kostela normálně nechodím. Bydlím, ale tady blízko a tak jsem se zašla s malou podívat, protože normálně je mi hloupé sem jít,“ vysvětlila důvod své návštěvy Jitka Schafferová, která se do kostela vypravila se svou dcerou.

Dnešní večer lákají kostely k návštěvě i nevěřící, kteří jinak do kostela nechodí. Kromě prohlídek kostelů je cílem akce také seznámit zájemce s křesťanstvím a jeho hodnotami. Například kostel Jana Ámose Komenského, v Brně známý spíše jako Červený kostel, zařadil do své nabídky audiovizuální blok nazvaný K čemu je dobrá víra aneb církev pohledem mladých. Vzdělávacího rozměru akce se nebáli ani v kostele sv. Michala, kde je na programu přednáška o církevních restitucích.

Hana Březinová
Autorka je studentkou Fakulty sociálních studií MU v Brně,
více informací na www.fss.muni.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil