IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

25.05.
2013
13:25

Ohňostrojům se snažím dát duši, říká Ivan Martinek

Ivan Martinek má štěstí, že práce je pro něj i zábavou. Dnes se tento vystudovaný chemik se svou skupinou Theatrum Pyroboli ujme zahajovacího ohňostroje festivalu STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS připraveného na motivy příchodu Cyrila a Metoděje na velkou Moravu a oslav 85. výročí brněnského výstaviště.

Brno – Oheň je magický, dokáže být romantický a žhavý, ale i ničivý – budí respekt, tvrdí ohňostrůjce dnešního představení nazvaného Magická záře Ivan Martinek. Říká, že má rád, když ohňostroj začne a lidé tichnou a přemýšlí nad tím, co který obraz znamená. „Probouzí se jejich fantazie a tvoří si svůj vlastní příběh. Proto se snažím dát ohňostrojům duši. Baví mě ta variabilita, možnost hraní si s dalšími a dalšími prvky, především s hudbou. Mé potěšení plyne z reakcí a fantazie diváků,“ vysvětluje Martinek.

Ohňostrůjce Ivan Martinek. Foto: Markéta ZelenáŘíkáte, že vás baví variabilita. Je vůbec možné ohňostroj zopakovat ve zcela stejné formě?
Taková možnost neexistuje. Skladba efektů sice může být stejná, ale vše se odvíjí od prostředí, času a hlavně od divácké kulisy. Někteří to prožívají opravdu silně, až na hranici davové psychózy, a někteří jsou naopak neteční. S každým opakováním se snažíme zlepšovat a myslím si, že tak při třetím opakování máme vychytané všechny chyby.

Jak dlouho trvá příprava jednoho představení?
Je náročné každý rok vymýšlet něco nového. Už jenom vybírání doprovodné hudby je složité. Ve chvíli, kdy jeden ohňostroj končí, začínám přemýšlet nad tím, co bychom mohli zakomponovat do toho dalšího. U velkých akcí, kde děláme multimediální ohňostroj, to trvá minimálně rok, protože je potřeba sladit naši práci s prostředím, ve kterém ji budeme prezentovat, aby vše ladilo.

Býváte před začátkem ohňostroje nervózní?
Ano, samozřejmě. Kdybychom nebyli, nebylo by to dobře. Nervozita je druh vnitřního napětí a vzhledem k tomu, že přípravou ohňostroje je strašně moc práce a například špatné počasí může naši snahu zcela zhatit, jsme napjati hodně.

Jak je to s oceňováním ohňostrůjců – existuje něco, jako je ve vědě Nobelova cena?
Takto významné ocenění neexistuje, je spíše více různých soutěží po celém světě. Vše samozřejmě záleží na penězích, které jsou kvůli vysokým nákladům pro účast nutností. Většina soutěží je spojena s prezentací firem s pyrotechnikou a dalo by se říct, že samotné ohňostroje na takových událostech hrají vedlejší roli. Jde spíše o byznys.

A jak je to tedy v tomto oboru s konkurencí?
Konkurence roste, protože ohňostroje jsou čím dál populárnější. Výborní jsou ohňostrůjci z Austrálie, USA či Spojených arabských emirátů. U nás přišel boom po roce 1989. Předtím se tento druh efektů používal jen při významných vojenských událostech. Po pádu režimu se na českém trhu objevil materiál z Číny, který umožnil vůbec něco vytvořit. Ve světě celkově ohňostroje patří k oslavám významných dnů a událostí, které navštěvují miliony lidí. Možnosti tvorby ohňostrojů jsou čím dál širší a tak se některé skupiny specializují například jen na elektronicky ovládané ohňostroje.

Stalo se vám někdy, že selhala technika?
Nám se to naštěstí nestalo, ale zažil jsem německou skupinu, která měla elektronicky řízený ohňostroj, a nastal zkrat, shořely dráty a celkově z toho byla taková malá vatra. Ale pokud je ohňostroj řízený manuálně, je možná díky zálohovým systémům improvizace.

Vaše dnešní představení je oslavou výročí příchodu Cyrila a Metoděje a také výročí brněnského výstaviště. S jakými prvky charakteristickými pro tyto události se diváci večer setkají?
V části o příchodu Cyrila a Metoděje chystáme stroboskopické efekty a jemnou hudbu se spíše meditativním charakterem. Diváci uvidí východ slunce, který značí, že příchod věrozvěstů pro nás byl jakýmsi vystoupením ze tmy. Postupně pak bude všechno vyvstávat z noci, bude vystupovat zemský reliéf a celý areál výstaviště. Naopak část o brněnském výstavišti tvoří dynamické efekty. Zůstanou také rozsvícené pavilony, což umocní celkovou atmosféru.

Který ohňostroj, kterou uměleckou skupinu byste návštěvníkům festivalu Ignis Brunensis doporučil
?
Z osobní zkušenosti vím, že velmi kvalitní jsou Němci. S jejich designérem se znám už dlouhou dobu, mají bohaté zkušenosti. A zvědavý jsem i na Poláky, jelikož v Polsku se trh s pyrotechnikou hodně rozvinul. Nicméně kvalitní jsou podle mého názoru všechny skupiny. V každém ohňostroji se dá najít něco poutavého a zajímavého.

Adéla Jurková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz