IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. června 2022/22:30

10.06.
2011
12:00

Špilberk zářil v rytmu Poloveckých tanců

10. 6. 2011, 23.15, aktualizováno 0.55
OhňostrojVe znamení tance se neslo dnešní grandfinále českých ohňostrůjců nad hradem Špilberk. Přestože letošní ročník festivalu STAROBRNO¬-IGNIS BRUNENSIS ovlivnily rozmary počasí, divácká účast na přehradě i dnes v centru Brna byla veliká.

Prohlédněte si také fotogalerii...

 

10. 6. 2011, 23.15, aktualizováno
Polovecké tance nad Špilberkem. Foto: Robert VystrčilBrno-střed – Centrum Brna je plné lidí. Všichni netrpělivě zírají směrem ke Špilberku.  Nedočkavě čekají na první výstřel. Ne, do Brna znovu nepřitáhla švédská vojska, to se jen čeští ohňostrůjci ze skupiny Flash Barrandov loučí s letošní přehlídkou ohňostrojů STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS.

Na Medlově náměstí se už půl hodiny před ohňostrojem schází davy lidí. Někteří hledají na trávníku volné místo k sezení, jiní se smiřují s tím, že budou stát.

Po odpočtu už k nebi letí první efekty. Vášnivě se rozlétají v rytmu italského národního tance. Dalo by se říct, že první část je malá pocta letošnímu vítěznému týmu, jižané ze Sicílie letos vybojovali první místo. Hudba je však slyšet jen velmi tlumeně. „Škoda, že tady nebylo lepší ozvučení, ale samotná ohňostroj byl úžasný,“ říká jedna z divaček Ivona Ušelová.

Většina diváků si z toho nic nedělá a ohňostroj si naplno užívá.  Dnes platí, že čím víc nebe nad Brnem září, tím větší nadšení diváci projevují. „Líbila se mi ta hra zlatých květů, které se rozlétavaly nad náměstím,“ svěřuje se Martin Šmerda.

Když se ohňostroj blíží ke konci, někteří diváci projevují trošku znepokojení nad jeho následky. „A teď Špilberk chytne a vyhoří,“ komentuje padající jiskry jeden z mladých diváků. Hrad ale i po konci show zůstává celý a neponičený. A tak se ohňostrůjci mohou za rok v klidu vrátit a předvést další show.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil