IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

31.05.
2013
17:00

Otázka pro ...

Otázka pro opata starobrněnského augustiniánského kláštera Lukáše Evžena Martince: Co byste vyzdvihl z nedělního programu letošního Dne opatství na Mendlově náměstí?

Opat Lukáš Evžen Martinec. Foto: Jef KratochvilOtázka pro opata starobrněnského augustiniánského kláštera Lukáše Evžena Martince: Co byste vyzdvihl z nedělního programu letošního Dne opatství na Mendlově náměstí?

Jsem přesvědčen, že naprostá většina Brňanů ještě neviděla jeden z nejstarších zvonů města Brna, který pochází od neznámého zvonaře z roku 1479. Zájemci o prohlídku se nemusí bát, že by museli namáhavě vystoupat až na věž baziliky. Zvon, který je především nesmírně historicky cenný, bude snesený a výjimečně umístěný od dvou do pěti hodin v kapli Pražského Jezulátka. Dále se pak návštěvníci baziliky, která je vnímána jako klenot gotické architektury na Moravě a nejkrásnější chrám města Brna a okolí, budou moci zaposlouchat do dvou krátkých varhanních koncertů, jež zazní v podání talentované varhanice Alžběty Bočkové od čtyř hodin odpoledne. Mezi nimi bude krátký výklad o vzniku chrámu na Starém Brně a jeho zakladatelce, české královské vdově Elišce Rejčce. V letošním roce je to totiž 690 let od doby, kdy se Eliška Rejčka rozhodla ke stavbě tohoto impozantního chrámu a kláštera na nynějším Mendlově náměstí.

(sta)