IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

05.06.
2013
09:00

Otázka pro ...

Otázka pro primátora města Brna Romana Onderku: Brněnským primátorem jste už sedm let. Dá se říci, jak se za tu dobu festival Brno – město uprostřed Evropy změnil a jak z vašeho pohledu ovlivnil město?

Roman Onderka. Foto: archivOtázka pro primátora města Brna Romana Onderku: Brněnským primátorem jste už sedm let. Dá se říci, jak se za tu dobu festival Brno – město uprostřed Evropy změnil a jak z vašeho pohledu ovlivnil město?

Festival si za ty roky vytvořil pověst daleko přesahující hranice jihomoravského regionu. Jde zřejmě o největší festival svého druhu ve střední Evropě a jeho popularitu dokazuje i fakt, že se dostal i do nabídek mezinárodních touroperátorů. Jeho předností je to, že nabízí zážitky pro návštěvníky všech věkových kategorií, celá rodina si přijde na své, od nejmenších až po pamětníky.

Myslím, že v týdnech festivalu žije Brno trochu jinak, místní se mohou cítit tak trochu jako na dovolené. Návštěvníci odjinud bývají zase nadšeni tím, co z domova neznají – ať jde o moravský folklór, pouliční divadlo či průvod masek, dopravní veterány, dračí lodě, balóny a tak dále. Festivalovou náladu ale trochu ovlivňuje počasí, letos by se myslím mělo nad sebou zamyslet…

Pokud jde o samotnou přehlídku ohňostrojů, podle odborníků patří ke třem největším v Evropě a přijíždějí na ni ve velké míře i zahraniční diváci. Návštěvnost ohňostrojů jde do statisíců a z toho vyplývá, že festival, potažmo ohňostroje, život v Brně ovlivňuje neobyčejně silně. Festival zkrátka dělá z Brna místo, kde se dějí neobyčejné věci, kde se dá zažít ledacos – od sportu přes umění až po zážitkovou gastronomii. Proto mu fandím a těší mě, jaké dosáhl podoby.

(muč)