IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

11.06.
2015
16:25

Otázka pro ...

Otázka pro ředitele Městského divadla Brno Stanislava Mošu: Mají podle vás ohňostroje s divadlem něco společného?

Otázka pro ředitele Městského divadla Brno Stanislava Mošu: Mají podle vás ohňostroje s divadlem něco společného?

Stanislav Moša. Foto: Jeff KratochvilJestli mají ohňostroje něco společného s divadlem? To je jako se ptát, jestli má koruna stromu něco společného s jeho kořeny...

Vždyť ohňostroj je divadlo-podívaná-atrakce-cirkus, jeho diváci podléhají nadšení, emocím. Jsou fascinováni neméně, jako při jiných kouzelných zážitcích, bez kterých by byl náš život chudý a fádní.

Přihodilo se mi kdysi, že jsem potřeboval přespat ve francouzském Carcasonu a zcela náhodou se psal třináctý červenec. Z dálnice jsem do města odbočil hodinu před půlnocí a jel k prvnímu hotelu. Plno. Druhý, třetí, desátý hotel – všude plno. Ptám se v jedenáctém, co se děje, a dáma na recepci nade mnou kroutí hlavou. Zítra je přece čtrnáctý červenec, den, kdy vzpomínáme na dobytí Bastily a oslavujeme tehdy nabytou svobodu. A nedílnou součástí oslav je ohromný ohňostroj, který se odehrává na hradbách a pod hradbami nádherného a obrovského hradu.

Asi jsem koukal tak zkroušeně, závistivě a určitě zvědavě, že se mě té dámě zželelo, a poskytla mi sklepní místnost, která ani hotelovým pokojem nebyla. A aby mi to nebylo líto, řekla mi, že se mohu na ohňostroj dívat ze střechy jejich hotelu. Velmi jsem to ocenil až poté, co jsem už od poledního sledoval davy místních i turistů, kteří zaujímali místa na mostech k hradu, na obou nábřežích řeky. Tak zhusta, že ještě za světla nebylo odkud se na hrad dívat. A obsazené byly i střechy... Ohňostroj na oslavu svobody, kterou je zapotřebí hájit v každé situaci, v každé době. Ohňostroj, jehož pořádání přináší i nepřehlédnutelnou prosperitu svému městu - jako divadlo.

Někdy slýchávám, že při pořádání ohňostrojů „peníze shoří v ohni". Nesmysl. Vždyť to vidí každý, že při tom peníze nehoří. Dostanou je za své umění ti, kteří to celé zorganizují, uskuteční.

(gil)