IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 6. července 2022/22:30

08.06.
2016
11:55

Otázka pro ...

Otázka pro ředitele brněnské hvězdárny a planetária Jiřího Duška: Ve středu 15. června u vás začíná třídenní částí pro odborníky mezinárodní přehlídka filmů pro digitální planetária, kterou jste připravili ve spolupráci s prestižní International Planetarium Society, tedy Mezinárodní společností planetárií. Tento IPS Fulldome Festival je součástí programu akcí Brno - město uprostřed Evropy. Proč by k vám měli diváci o víkendu 18. a 19. června, kdy budete promítat pro veřejnost, na filmy s vesmírnou tematikou uváděné v původním anglickém znění, přijít?

Otázka pro ředitele brněnské hvězdárny a planetária Jiřího Duška: Ve středu 15. června u vás začíná třídenní částí pro odborníky mezinárodní přehlídka filmů pro digitální planetária, kterou jste připravili ve spolupráci s prestižní International Planetarium Society, tedy Mezinárodní společností planetárií. Tento IPS Fulldome Festival je součástí programu akcí Brno - město uprostřed Evropy. Proč by k vám měli diváci o víkendu 18. a 19. června, kdy budete promítat pro veřejnost, na filmy s vesmírnou tematikou uváděné v původním anglickém znění, přijít?

Jiří Dušek. Foto: archivExistují snímky, které si pamatujete celý život. Existují ale i filmy, na které zapomínáte už v momentě, kdy se v kině rozebíhají závěrečné titulky. Na IPS Fulldome Festivalu Brno 2016 se s takovými nesetkáte. Z každého z výjimečných titulů si něco odnesete. Fascinující fakta o světě vysoko nad našimi hlavami i ohromné vizuální zážitky. Projekce na obří půlkulové projekční ploše o průměru 17 metrů totiž umožňuje zachytit přírodní jevy v celé šíři zorného pole a maximálně vtáhne diváky do děje. V Brně uvedeme poprvé například pořad o Julesu Vernovi, hudební představení Lichtmond, Rosetta o přistání na kometě anebo Gravity - příběh o gravitaci pro nejmenší diváky. Podobný festival se koná jednou za dva roky. Není tedy divu, že si většina producentů rezervuje datum světové premiéry svého pořadu právě na tuhle přehlídku. Festivaly pod značkou IPS mohou kvůli jejich náročnosti a prestiži hostit jen místa s dobrým technickým vybavením a schopným pracovním týmem. Proto je velká pocta, že letos přišla nabídka právě do brněnského planetária. Festival není jen celosvětovou přehlídkou nejnovější tvorby pro digitální planetária, ale také jedinečnou šancí pro Českou republiku seznámit se s producenty i tvůrci takových představení. Podobně rozsáhlá přehlídka se ve střední Evropě dosud nikdy neuskutečnila.

(fer)