IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

02.06.
2008
12:00

Otázka pro ...

1. 6. 2008, 18.40
Otázka pro europoslance Petra Duchoně

Jaké akce festivalu Brno – město uprostřed Evropy jste navštívil, na které se ještě chystáte a jak celý festival hodnotíte?
Petr DuchoňNavštívil jsem Sochy v ulicích a řadu akcí, které souvisely s výročím osmdesáti let od založení brněnských veletrhů. Na výstavišti jsem ovšem jen pasivně nekonzumoval ale také se těžce nadřel, protože jsem běžel štafetu. Kromě toho jsem tam pak zhlédl i ohňostroj. Nechtěl jsem si nechat ujít belgický ohňostroj, přece jen pracuji v Bruselu a tak jsem byl zvědav, jak se tady v Brně předvedou. Z ostatních akcí se určitě vypravím na hradní slavnost.

1. 6. 2008, 18.40
Pokračování ...

Otázka pro europoslance Petra Duchoně
Podle mě se při festivalu zapomíná na jednu poměrně podstatnou věc. Protože když se řekne Ignis Brunensis, tak se většinou zdůrazňuje reprezentativní a propagační funkce této akce. Muví se o tom, jak sem dostaneme turisty a jak je město šťastné, protože to předznamenává turistickou sezónu, eventuelně ještě o finančních efektech, které jsou samozřejmě také důležité. Ale já u této akce, která se rozrostla do neuvěřitelných rozměrů, vidím ještě sociální funkci, která je neuvěřitelně významná.

Zaprvé, když jsou ohňostroje, tak se lidé dávají dohromady. Vybočí ze stereotypu a řeknou si, že dnes půjdou na ohňostroj a vydají se do míst, kam třeba po většinu roku vůbec nechodí. A tam se dostanou do mlýnice, protože je tam spousta jiných lidí, což je nutí k trpělivosti a ohleduplnosti k jiným. Protože když skončí ohňostroj, tak ne všichni se mohou naráz dostat třeba do tramvaje. Pak tam vidím i to, že si lidé pro sebe objevují Brno.

A pak je tam ještě jedna velmi důležitá věc – takovéto akce vytváří určitý respekt až úctu k institucím, které v Brně máme, protože někdo musí ty davy odvézt. A dopravní podnik to zvládá s neuvěřitelnou lehkostí. Někdo jiný se zase musí postarat o to, aby nevznikly žádné pouliční nepokoje. V Americe oslavují vítězství svého fotbalového týmu a najednou se zjistí, že se demolují auta a podpalují domy. Tady se vydají statisíce lidí do ulic a je to v klidu, policisté dokáží zorganizovat dopravní tepny tak, aby se nic nestalo. Lidé si to, byť třeba jen podvědomě, připustí a uvědomí si, že přece jen z daní platí něco fungujícího. Ne třeba stoprocentně a vždycky, ale tady se ukazuje, že to může fungovat docela dobře.

(kam)