IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 4. června 2021/22:30

06.06.
2009
14:00

Otázka pro ...

6. 6. 2009, 14.30
Otázka pro brněnského policejního ředitele Bedřicha Koutného
Jak policie zajišťuje bezpečnost v Brně v době konání festivalu Ignis Brunensis a s jakými problémy se setkává nejčastěji?
Bedřich KoutnýPolicisté na tuto akci zaměřují pozornost každoročně. Jedná se o akci, která na sebe váže i návštěvníky ze zahraničí a od toho se odvíjí i charakter opatření. Máme s touto akcí několikaleté zkušenosti a v současné době lze říci, že tak jako v minulých letech i letos jsme zabezpečovali dvě oblasti. Veřejný pořádek po linii pořádkové služby (od toho se odvíjí i oblast prevence proti krádežím, kapesním krádežím a například krádežím ze zaparkovaných vozidel) a druhou oblastí je doprava – zde se jedná především o plynulé odjezdy, příjezdy bez dopravních nehod a kolon při ohňostrojích (zde bývá důležité hlavně konání ohňostrojů v Brně-Bystrci).

6. 6. 2009, 14.30
Pokračování ...

Otázka pro brněnského policejního ředitele Bedřicha Koutného
Naši policisté mají bohaté zkušenosti, řada z nich umí cizí jazyky a tak práce v centru města bývá každoročně bezproblémová.  Při zajišťování bezpečnosti v Brně využíváme i techniky.

Kamery v centru města již mnohokrát posloužily například k usvědčení pachatelů krádeží, vandalismu, sprejerství a podobně. Také se osvědčily kamerové systémy kupříkladu na důležitých dopravních uzlech. Policisté na operačním středisku ihned vidí, kde jsou dopravní komplikace, dopravní nehody a podobně.

Policie zajišťuje bezpečnost a plynulost všech akcí, i těch doprovodných, v součinnosti s městskými částmi, magistrátem města Brna a agenturami zajišťujícími program. Bez spolupráce a dohody všech by opatření nefungovala tak, jak mají.

S předstihem plánujeme uzávěry, koordinaci dopravních i dalších opatření. Seznamy akcí dostáváme s předstihem a společně o opatřeních diskutujeme. Spolupráce s městem je na velmi dobré úrovni a domnívám se, že organizace tak mimořádného festivalu nemá v České republice obdoby.

A problémy, s nimiž se setkáváme? Například nám občané volají na linku 158, že je ruší ohňostroje nebo hudební produkce a podobně. Stává se, že řada lidí se každoročně na ohňostroje těší, dokonce kvůli nim přilétne ze zahraničí a řadu Brňanů obtěžují, ruší. Ale to už tak bývá.  Vše je o toleranci.

Já sám si rozhodně ohňostroje nenechávám ujít. V loňském roce jsem byl na několika prezentacích a byl to pro mě obrovský zážitek. Letos jsem se nejvíc těšil na závěrečný sobotní ohňostroj, který jsme sledovali z teras Špilberku.

Zuzana Dvořáková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně