IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

08.06.
2013
15:00

Parní lokomotivy oživily park u Olympie

Modely parních lokomotiv a staré autobusy mohou tento víkend obdivovat návštěvníci parku u nákupního centra Olympia v Modřicích u Brna. Koná se tam už druhý ročník mezinárodního srazu nadšenců, kteří předvádějí své parou poháněné poklady.

Aktualizováno 8. 6. 2013 / 15.35: přidána fotogalerie.

Park u Olympie zaplnily roztodivné stroje. Foto: Adéla Beranová
Modřice, Olympia – Rozzářená dětská očka a tatínkové pobíhající s fotoaparáty, všichni nadšení z vláčků a starých autobusů. Přesně tak to vypadá tento víkend v Olympia parku v Modřicích. Kromě vláčků na trati, které vozí děti i jejich rodiče celou letní sezonu, si nyní může každý prohlédnout a vyzkoušet spoustu dalších modelů parních lokomotiv a vagónů a staré autobusy v životní velikosti.

„Jé, támhle tím autobuse jsem jezdila do školy jako malá,“ obdivuje jedna z dospělých návštěvnic dopravní prostředek z dob minulých. Děti zajímají spíš modely vláčků, které jezdí po roztodivných maličkých kolejích a vypouští páru na všechny strany. „Hele, tati, támhle. To je super, …“ rozplývá se malý Honzík nad modelem lokomotivy, jejíž tvůrci jsou až z dalekého Bakova.

Najednou se otvírají dveře jednoho z historických autobusů Ikarus a už se k němu hrnou děti i rodiče, lezou dovnitř a nadšeně se jedou projet dnes už unikátním dopravním prostředkem. „Já si ještě pamatuji, jak to byl v Praze super moderní autobus, naprostá novinka,“ svěřuje se Martina Englová.

Kousek dál má jeden z modelářů obrácenou svou lokomotivu na záda a vysvětluje hloučku kolem sebe, jak to všechno uvnitř funguje. „Hlavní je mít naprosto přesnou vzdálenost mezi koly, jinak se můžu snažit sebevíc a mašinka nepojede,“ říká.

Všichni se zastavují i u obrovského parního válce, který sice výhružně vypouští kouř, ale bezpečně stojí na místě. Muž, který ho leští přímo před diváky, ochotně odpovídá na všechny zvídavé otázky. „Ano, kouří to, protože tam sypu to uhlí, koukej se,“ vysvětluje malému chlapečkovi a rovnou svou odpověď demonstruje. Ze stroje se začíná kouřit a chlapeček tleská nadšením.

Jednu z akcí doprovodného programu festivalu Brno – město uprostřed Evropy, která se nazývá 2. parní Olympie 2013, si mohou lidé a zejména děti užít ještě dnes do osmnácti hodin a zítra po celý den. Vedle vláčků a historických autobusů jsou v parku také stánky s občerstvením a pohodová atmosféra.

Adéla Beranová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil