IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 6. července 2022/22:30

05.06.
2016
13:55

Návštěvníci Olympie se vrátili do doby páry

Štiplavý kouř z komínů parních lokomotiv zaplnil tento víkend parkoviště za obchodním centrem Olympia v brněnských Modřicích. Odevšad zněly píšťaly, troubení klaksonů starých autobusů a hlavně radostný smích a údiv malých i velkých návštěvníků mezinárodního srazu modelářů.

V brněnském centru Olympia si mohl o víkendu vyzkoušet vláčky opravdu každý. Foto: Matěj ŘíhaModřice, Olympia - Vláčky prohánějící se po stole, parkovou železnici, která uveze i desítku lidí i opravdové historické autobusy si mohou od včerejška až do dnešního večera užívat návštěvníci brněnského nákupního centra Olympia v Modřicích.

Kdo má zájem, nemusí se jenom dívat, zájemci se mohou i projet nebo zkusit některý ze strojů řídit. Někteří na akci dokonce hledali rady, jak by se sami mohli začít věnovat modelům. Patřil mezi ně například Radek Danielčík se synem Ondřejem, kteří se do Brna vydali z Hradce Králové. „Výlet jsme plánovali dlouho. Mám sen si se synem vybudovat doma zahradní železnici," uvedl Danielčík. Zatímco otec hledal praktické rady, syn byl více unesený z jízdy na parkové železnici.

Podle hlavního organizátora akce Romana Šilera přijeli na pátý mezinárodní sraz modelářů i účastníci z Rakouska, Slovinska a z Chorvatska. „Letošní účast je větší, než tomu bylo minulé roky. Pro děti je to úžasná možnost kouknout se na modely vlaků. Z jejich výšky mohou při projížďce spatřit i části depa, které nejsou na normálních železnicích vidět," řekl.

Pro Sylvii Kopeckou, která na akci zavítala s rodinou, to byl úžasný zážitek zvláště díky dlouhé trase a velkému provozu na parkové železnici. „Bylo neustále na co koukat a co obdivovat," uvedla.

Matěj Říha
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz