IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

19.06.
2016
12:10

Letošní festival končí, příští už se připravuje – ohňostroje zazáří nad Brnem už po dvacáté

Festival Brno - město uprostřed Evropy i ohňostrůjná přehlídka Ignis Brunensis jsou u konce a nezbývá, než se ptát, co mohou návštěvníci očekávat od ročníku příštího. Na otázky týkající se organizace akcí i možných novinek na rok 2017 odpovídal marketingový a obchodní ředitel hlavního organizátora festivalu, společnosti SNIP & CO, Ondřej Morávek.

Ondřej Morávek: Foto: Robert VystrčilBrno - Když něco končí, obvykle také rovnou něco začíná. Spolu s končícím festivalem Brno - město uprostřed Evropy a přehlídkou Ignis Brunensis už začínají organizátoři připravovat nový ročník. Letos mohli diváci zhlédnout už stý ohňostroj Ignis Brunensis, příští rok je čeká jubilejní, 20. ročník přehlídky. „Dvacáté výročí je pro nás velké jubileum. V Brně už byly zastoupené ohňostrůjné společnosti ze všech světadílů s výjimkou Ameriky a také Antarktidy. Proto nyní velmi intenzivně jednáme, abychom měli příští rok v hlavní soutěži americkou společnost. Zatím neprozradím, z které části Ameriky," uvedl Ondřej Morávek ze společnosti SNIP & CO.

Na co dalšího se mohou návštěvníci  v roce 2017 těšit?
Struktura festivalu bude obdobná jako v letošním roce. Začátek obstará mezinárodní policejní mistrovství v jezdectví, které oslaví také dvacáté jubileum. Pak se budou po tři víkendy konat programy Dětských dnů uprostřed Evropy, na závěr Zábava pod hradbami s Dopravní nostalgií v centru Brna a festival zábavy se opět prolne s představeními Městského divadla Brno na Biskupském dvoře pod Petrovem.

Jsou už známé i termíny akcí?
Festival se koná od 26. května do 25. června 2017. První ohňostroj na Brněnské přehradě se uskuteční v sobotu 3. června 2017.

Kolik ohňostrojů příští rok návštěvníci uvidí?
Pokud se podaří vše úspěšně dotáhnout, především z hlediska dostatečného finančního zajištění festivalu, mohou se Brňané i tuzemští a zahraniční návštěvníci našeho města těšit na pět ohňostrojů na Brněnské přehradě oproti tradičním čtyřem, závěrečné finále nad Špilberkem a snad se podaří i zahajovací prelude také na hradě Špilberku. To bylo letos bohužel kvůli sníženému rozpočtu zrušeno.

Čeká návštěvníky v roce 2017 také nějaká novinka?
Brněnská hvězdárna v čele s panem ředitelem Jiřím Duškem připravuje ve spolupráci s celým týmem Ignis Brunensis premiéru pořadu Ohňostroje věnovanému vesmírným i pozemským ohňostrojům a také zčásti přehlídce Ignis Brunensis. Světová premiéra se uskuteční už v březnu 2017 v digitálním planetáriu brněnské hvězdárny. Pořad bude mít českou, anglickou a německou verzi a bude nabízený do celosvětové distribuce. Bude tak šířit slávu Brna a brněnské ohňostrůjné přehlídky po celé planetě.

Inka Koutná
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz