IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

22.06.
2014
22:05

Brněnská Noc na Karlštejně zahájila hraní pod širým nebem

Letní večer, romantická atmosféra brněnského Biskupského dvora se siluetou Petrova. K tomu soubor Městského divadla Brno a premiéra muzikálu Noc na Karlštejně. Pro mnohé diváky je to dnes večer nezapomenutelný zážitek.

Aktualizováno 23. 6. 2014 / 3.15: přidána fotogalerie.

Brno, Biskupský dvůr - Biskupský dvůr v centru Brna se každým rokem mění v jeviště pod širým nebem. Městské divadlo Brno tam pravidelně hraje některé inscenace z běžného repertoáru, ale uvádí i kousky vzniklé přímo pro Biskupský dvůr. Právě dnes přišli diváci na premiéru muzikálu Noc na Karlštejně.

Diváci přicházejí na dnešní premiéru Noci na Karlštejně v Biskupském dvoře. Foto: Kamila Vlčková„Na představení se těším. Film Noc na Karlštejně znám a mám ho moc ráda, proto jsem musela jít i na divadelní zpracování," řekla jedna z divaček, Jana Matoušková.

Veselohru o císaři Karlu IV. a jeho manželce Elišce Pomořanské od Jaroslava Vrchlického mnozí znají zejména z filmové hudební komedie Zdeňka Podskalského. Hlavní zápletka, podle níž na Karlštejn nesměly vstoupit ženy, je ale jen legendou. Ženám byl hrad přístupný až na kapli Svatého Kříže. Příběh je ale oblíbený i tak, rovněž díky písním s hudbou Karla Svobody.

Divadelní inscenaci režíroval Igor Ondříček. V roli Karla IV. se představil Jaroslav Matějka, jeho manželku si zahrála Hana Holišová.

Před zahájením premiéry ještě pořadatelé spolu s primátorem Romanem Onderkou vylosovali z odevzdaných vstupenek tři výherce dárků od Městského divadla Brno.

Areál Biskupského dvora využívá městské divadlo k ukončení sezóny už pátý rok. Noc na Karlštejně nevybrali organizátoři pro venkovní prostor náhodou. Silueta katedrály svatého Petra a Pavla se podle tvůrců pro tento titul přímo nabízela.

Kromě Noci na Karlštejně, kterou diváci na stejném místě uvidí v několika reprízách, se pod širým nebem odehrají také reprízy loňských novinek Baron Trenck a Cyril a Metoděj, ale také Koločava, kterou diváci mohou znát i z prken Městského divadla Brno.

Kamila Vlčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil