IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. června 2022/22:30

24.05.
2011
15:00

Filharmonie Brno zahrála na pomoc dětem se zdravotním postižením

25. 5. 2011, 22.45, aktualizováno
Brněnská filharmonieRozzářenou baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně dnes večer naplnily davy lidí. Namísto mše se však chystali na koncert vážné hudby. Filharmonie Brno pro diváky přichystala ukázky od pěti velkých skladatelů. Takzvaný Májový benefiční koncert je dobročinná akce pořádaná triumvirátem opatství svatého Tomáše, společností Snip & Co a Filharmonií Brno. Vybrané peníze podpoří projekt Brno a jižní Morava bez hranic.

Prohlédněte si také fotogalerii...

25. 5. 2011, 22.45
Brno, Mendlovo náměstí Staří i mladí se sešli v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, všichni plni očekávání. Vystoupení Filharmonie Brno, nejlepší filharmonie ve střední Evropě, přece není ledajaká věc. Navíc když pomůže dobré věc. Vybrané peníze budou využity na podporu projektu Brno a jižní Morava bez hranic.

Filharmonie zahrála pět skladeb od umělců z celé Evropy. Zazněla Bieberova Serenáda s ponocným, stejně jako Schubertova Mše G dur a další. Orchestr provedl večerem svou dirigentskou taktovkou zkušený Stanislav Vavřínek.

V bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně se konal koncert pro dobrou věc. Foto: Vojtěch ŽákKoncert byl nádherný. Poslední skladba mě dojala ze všeho nejvíc,“ připomněla jedna z návštěvnic koncertu Marie Illková Mši G dur od Franze Schuberta, která zazněla jako poslední. Na koncerty filharmonie chodí často. I ona dnes přispěla drobnou částkou.

Koncert navštívilo i několik z těch, jimž byl určen, totiž lidé s různým tělesným postižením. Jedním z nich je i Martin Polášek, který pracuje jako trenér ve sportovním klubu Kociánka. Zároveň spolupracuje s projektem Brno a jižní Morava bez hranic. „Učím děti v dětských domovech a na školách rozkládat a skládat vozíky a také to, jak mohou pomoci handicapovaným lidem,“ vysvětlil. Celková částka 140 tisíc korun, která se na koncertu vybrala, ho velmi potěšila.

Neméně nadšený je také ředitel projektu Brno a jižní Morava bez hranic Michael Svoboda. „Byl jsem velmi překvapený. Mnohdy nemáme čas myslet na peníze, protože v branži, ve které dělám, se hodně bojuje. Tenhle výsledek je ale pěkný,“ pochvaluje si. Částka bude využita na medaile pro lidi, kteří pomáhají handicapovaným lidem, na takzvané Tour dětské domovy a na další akce.

Projekt Brno a jižní Morava bez hranic funguje už patnáct let. Jeho cílovými skupinami jsou děti z dětských domovů, diagnostických ústavů a dalších center, děti s tělesným postižením, žáci základních a středních škol a konečně dospělí lidí, vrcholoví sportovci, policisté a další. Všichni spolu spolupracují a spojují svoje síly kvůli jedinému cíli – naučit společnost pomáhat handicapovaným lidem.

Vojtěch Žák
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil