IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

06.06.
2012
14:00

Ambice čínských ohňostrůjců hatil obrovský mrak

6. 6. 2012, 23.45, aktualizováno (fotogalerie doplněna 2.00)
Ohňostroj
V duchu velikánů a olympijských ohňostrůjců se nese letošní festival STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS. V sobotu předvedli své umění Australané, kteří připravovali ohňostroj pro olympijské hry v Sydney, dnes se v Brně představili Číňané, kteří předvedli své umění na olympiádě v Pekingu. Ale očekávanou velkolepou show hatilo počasí.6. 6. 2012, 23.45, aktualizováno
Brno, přehrada
– Ani občasný déšť a všudypřítomné bahno dnes neodradilo zájemce, kteří si nechtěli nechat ujít čínský ohňostroj. Není divu, Číňané se mohou pyšnit i zkušeností z pekingské olympiády.

Čínský ohňostroj se divákům líbil, ale hatil ho velký mrak. Foto: Robert Vystrčil„Některé efekty byly opravdu luxusní, to jsem ještě neviděla. A také hudba byla parádní. Škoda toho počasí,“ komentovala ohňostroj divačka Simona Hrabalová. Hudba byla perfektní i podle další z divaček, Romany Skutkové. „Měli to dokonale sladěné,“ řekla.

Celý čínský ohňostroj se nesl v duchu bojového umění kung-fu a byl doprovázen hudbou, která obvykle zní při zápasech těchto bojovníků. Podle ohňostrůjců mělo jejich dílo demonstrovat tradiční čínské hodnoty. Ovšem po prvních pěti minutách se vytvořil na nebi souvislý mrak a diváci se tak mohli spíše domýšlet, jak mělo dílo vypadat.

„Vzal jsem si foťák, cestou mi zmoknul a teď kvůli tomu mraku stejně nic nevyfotím. Nechápu, že s tím nějak nepočítají. Ale věřím, že jinak by to měli nejlepší,“ soudí zklamaný fotograf Luděk Fritz.

Čínská společnost Panda Fireworks je proslulá zejména svým inovátorským přístupem. Aktivně se podílí na vývoji nových ohňostrůjných efektů.  Své pověsti dostála i v Brně a na obloze předvedla množství nových efektů. Jejich vystřelená světelná holubice tedy může směle konkurovat srdcím, jež předvedli Australané.

Číňané se nebáli použít netradiční orientální hudbu, kombinovat světlice vystřelující různou rychlostí, ani poskládat jednu část představení výhradně ze zlatých světlic. Vše precizně sladěné s hudbou. I přes značnou nepřízeň počasí tak lze říct, že do Brna přivezli opět něco nového.

Dnešní ohňostroj byl posledním z řady soutěžních ohňostrojů. Vítěz bude vyhlášen už zítra. V pátek však mají zájemci možnost zhlédnout nad Špilberkem ještě závěrečný nesoutěžní ohňostroj v česko-rakouské produkci.

Hana Březinová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil