IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

18.06.
2014
23:35

Poslední soutěžní ohňostroj: Začátek slabší, ale pak se to rozjelo

Desítky tisíc lidí přilákal na brněnskou přehradu závěrečný soutěžní ohňostroj řecké společnosti Nanos Fireworks. Diváci si užili show doprovázenou například nestárnoucí písní The Bitter Sweet Symphony od britských The Verve.

Aktualizováno 19. 6. 2014 / 1.30: přidána fotogalerie.

Řecký ohňostroj rozzářil přehradu. Foto: Robert VystrčilBrno, přehrada - Písně a projevy o válce použili dnes večer řečtí ohňostrůjci, aby vytvořili show, která poukazovala na podle nich zkaženou společnost a zároveň vyzývala novou generaci k vedení světa do lepší budoucnosti. Lidé slyšeli například píseň Porcelain od Mobyho nebo Summertime Sadness od Lany Del Rey.

„Byl jsem tu dnes poprvé a ohňostroj se mi moc líbil. Zvolené téma bylo zajímavé, ale protože jsem ekologicky založený, vadilo mi, že ohňostroj rušil zvířata žijící na přehradě," řekl jeden z diváků, student Petr Marek z Horní Čermné.

Ohňostroj byl moc pěkný i podle důchodkyně Martiny Altmannové. „Nicméně se mi nelíbilo, jak do toho mluvili anglicky. Ten jazyk neovládám, takže jsem bohužel nerozuměla ani slovo. Jsme přece v České republice, proto by se měl používat český jazyk," je přesvědčena divačka.

Barbora Vysloužilová byla poprvé na ozvučené tribuně a velmi si to pochvalovala. „Hudba udělá hodně, více to na mě působilo. Užila jsem si to víc než v minulých letech, kdy jsem seděla jinde," uvedla.

Dalšího z diváků, podnikatele Lukáše Báču zaujal rozpor mezi antikapitalistickým tématem ohňostroje a popovými hity, které tvůrci použili. Miriam Zbíralová, které se ohňostroj líbil, zase bylo trochu divné, že na jednu stranu tvůrci mluvili o ekologii a na druhou zase vlastně ohňostrojem znečišťovali přírodu.

To šestiletá Lenka Vyhlídalová z Rájce-Jestřebí nic „velkého" neřešila. „Jsem tu dneska s maminkou poprvé a moc se mi líbilo, jak se barvy odrážely na vodní hladině," řekla spokojeně.

Čtyřiapadesátiletý Otakar Stoupa chodí na ohňostroj s rodinou každý rok, takže nechyběl ani dneska. „Musím přiznat, že mám rozporuplné pocity - začátek byl podle mého názoru slabší, ale pak se to rozjelo," uvedl.

Dnešním dnem skončila soutěžní část festivalu Starobrno Ignis Brunensis. V sobotu 21. června se diváci mohou těšit na závěrečný už nesoutěžní ohňostroj české společnosti Flash Barrandov SFX. Tvůrci ohňostroj věnovali Českému rozhlasu v Brně, který si připomíná 90 let od zahájení prvního vysílání. Blahopřejný ohňostroj zasvěcený především legendárním rozhlasovým osobnostem se rozzáří nad dominantou jihomoravské metropole - hradem Špilberkem.

Karolína Vysloužilová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil