IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

18.06.
2016
23:30

Čeští ohňostrůjci v závěru Ignis Brunensis uctili Karla IV.

Závěrečný ohňostroj letošního ročníku festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS uctil sedm set let od narození císaře Svaté říše římské Karla IV. Podívanou plnou zlata a purpuru předvedli v sobotu nad brněnským hradem Špilberk čeští ohňostrůjci.

Aktualizováno 19. 6. 2016 / 1.35 přidána fotogalerie.

Posledním ohňostrojem Ignis Brunensis vzdali tvůrci čest Karlu IV. Foto: Robert VystrčilBrno, Špilberk - Nebe nad hradem Špilberk v sobotu ozářil ohňostroj s názvem Ohnivý brokát pro císaře. Ohňostrojný epilog letošní 19. mezinárodní přehlídky Ignis Brunensis věnovali tvůrci 700. výročí narození českého krále Karla IV. Zlatopurpurová show se připojila k oficiálním celonárodním oslavám. Postarali se o ni ohňostrůjci ze skupiny Flash Barrandov SFX pod vedením Jaroslava Štolby.

„Kdybych nevěděla, že se jedná o ohňostroj oslavující výročí narození Karla IV., nejspíš by se mi barvami i efekty líbil. V tomhle případě jsem ale očekávala něco trošku vlastenečtějšího, především co se hudby týče," popsala svůj zážitek studentka Klára Němcová.

Dalšímu z diváků, Ondřeji Šabackému, zase příliš neseděla hudba do rytmu ohňostroje. „Od závěrečné show jsem očekával něco lepšího," okomentoval představení.

Lidé náhodně oslovení v anketě se však většinou shodli na tom, že návštěva show určitě stála za to. „Dlouho jsem se ohňostrojovým přehlídkám vyhýbal, ale jsem rád, že jsem se dnes přišel podívat. Byl jsem ohromen," svěřil se například Marián Ruman.

Společnost Flash Barrandov SFX je pravidelným účastníkem i několikanásobným vítězem brněnského festivalu. Svým představením se tentokrát čeští ohňostrůjci pokusili vyjádřit respekt a obdiv k osobnosti Karla IV., jakožto vládci Svaté říše římské, ale i muži, bojovníkovi a staviteli.

Hudební doprovod k ohňostroji tvořily skladby od norského hudebního skladatele Thomase Bergernena a Yoanna Lemoina alias Woodkida. O přenos hudby se tentokrát postaralo nejen rádio Kiss Hády, ale i Český rozhlas Brno.

Markéta Skopalová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil