IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. května 2020/22:30

04.06.
2010
20:00

Na Špilberku bojovaly spřátelené armády

6. 6. 2010, 16.30 (fotogalerie doplněna 18.15)
Bitva na ŠpiberkuVe znamení vojáků, zbraní, ale také tradičních řemesel a pochutin je dnešní den na brněnském Špilberku. Slunečné počasí doprovázelo už příjezd samotné Marie Terezie s jejím doprovodem i následnou přehlídku historického šermu, ukázku umění cvičených koní, rekonstrukci boje a různá hudební vystoupení.

 

6. 6. 2010, 16.30
Brno, Špilberk – Lidová hradní slavnost na Špilberku přilákala dnes na brněnský hrad množství lidí, kteří byli zvědaví zejména na příjezd císařovny Marie Terezie a generála Dauna. Návštěvníci mohli sledovat hudební a šermířská vystoupení a také historické vojenské cvičení.

Na Špilberku se dnes vrátil čas zpět. Foto: Kamila Rotnáglová„Šli jsme sem hlavně kvůli dětem. Moc se jim to líbí, jen z těch ran měly trochu strach,“ řekla Jana Tomanová, která slavnost navštívila s celou rodinou. Součástí ukázek výcviku vojska bylo střílení z pušek i z děla, což přivedlo několik dětí až k pláči. Souboje se šavlemi a s kordy už vyvolávaly u všech jen úžas.

Kromě vojáků mohli všichni obdivovat také krásné kostýmy Marie Terezie a jejího doprovodu a umění koní a jezdců. Generál Daun a jeho pobočník předváděli, nakolik jsou jejich koně vycvičení a jak poslouchají povely. Všichni sklidili od publika zasloužený potlesk.

Při boji mezi pruskými a rakouskými vojsky, který následoval, nebyla žádné ztráty na životech. Vojska byla totiž momentálně spřátelená a šlo tak jen o vojenské cvičení – i když velitel jedné ze stran neustále povzbuzoval své vojáky: „Rychle nabíjíme, rychle, jde vám o život!“

Radim Dufek, majitel agentury Rex, která stojí za všemi představeními, zdůraznil, že agentura si pro každý ročník připravuje originální výstupy. „Letos byla předlohou pravdivá událost, příjezd Marie Terezie do Brna v roce 1750. Jindy to jsou třeba Přemyslovci. Co bude příští rok, to ještě nevím,“ uvedl.

Vendula Kůrková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil