IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. června 2022/22:30

12.06.
2011
12:00

Špilberk se proměnil v pohádkový hrad

12. 6. 2011, 17.25, aktualizováno 18.30
Slavnost na ŠpilberkuAsi vítr, Máchale! Tak zaburácel Gaskoněc na nádvoří Špilberku, když jeho souputník upustil věneček, který děti pomocí dřevce srážejí z hlavy panáka v plátové zbroji. Gaskoněc znovu rychle připevňuje věneček na panákovu přilbici. Děti se dřevci jsou připraveny. Dřevěné zbraně jsou o polovinu delší než ony. „Začněte,“ dává Gaskoněc pokyn. Děti se otáčí a snaží se dřevci srazit věneček. Vypadá to, že si lidovou hradní slavnost na hradě brněnském Špilberk nazvanou Den císaře Ferdinanda III. vrcholně užívají.

Prohlédněte si také fotogalerii...

12. 6. 2011, 17.25, aktualizováno
Brno, Špilberk
– Asi vítr, Máchale! Tak zaburácel Gaskoněc na nádvoří Špilberku, když jeho souputník upustil věneček, který děti pomocí dřevce srážejí z hlavy panáka v plátové zbroji. Gaskoněc znovu rychle připevňuje věneček na panákovu přilbici. Děti se dřevci jsou připraveny. Dřevěné zbraně jsou o polovinu delší než ony. „Začněte,“ dává Gaskoněc pokyn. Děti se otáčí a snaží se dřevci srazit věneček. Vypadá to, že si lidovou hradní slavnost na hradě brněnském Špilberk nazvanou Den císaře Ferdinanda III. vrcholně užívají.

Lidovou slavnost na Špilberku si užívaly hlavně děti. Foto: Vojtěch Žák„Hurá, hurá, jdeme domů, zavíráme letní školu,“ pěje na pódiu sedmiletá Anička Dobřanská. Začátek slavností je vyhrazen dětem. Vedle stánků s jídlem, hračkami, šperky a dalšími jsou tu i různé soutěže, které obsluhují muži a ženy v dobových kostýmech z doby třicetileté války. Anička Dobřanská zrovna plní první z disciplín, Divadlo.

Tuhle soutěž děti asi vyloženě nenávidí. Vždyť kdo z dospělých by byl schopný vystoupit na pódium a zapívat před nádvořím plným lidí? Většina dětí se ale nestydí a Anička už vůbec ne. Diváky si přímo užívá.

„Vždycky se ráda předváděla,“ chválí Aničku její maminka Alena Dobřanská. To už se ale její dcera řítí k dalšímu úkolu. Těch je však jenom pár: srazit k zemi dřevěné kuželky, napíchnout věnec na dřevec, hadrákem srazit hlavy Turků. Nejzajímavěji vypadá soutěž zvaná Meč. Kluci dostanou do ruky meč a musí ostřím trefit hlavičku hřebíku. Dívky zase drží rapír a musí na hrot chytit kroužek.

Všechno vypadá jako v pohádce. Nenatáčí tu něco televize? Ne, nikde žádná kamera. Škoda.

Slavnost je takovou rodinnou záležitostí. Sólo návštěvníky není skoro vidět. Všechno je podřízeno rodinám. Stánky, šermířská vystoupení, drezura koní. Nejde o žádné složitosti, ale působí to o to mileji. „Trochu se tu nudím, ale rodinka si to užívá,“ přiznává Vojtěch Bartoš. Hlavně si přeje, aby nezačalo pršet.

Ačkoliv ráno začalo deštivě a obloha se celou dobu kaboní, nebe je k divákům milostivé. Díky tomu se na nádvoří protáčí snad stovky návštěvníků. Nejvíce je to znát při hlavní atrakci, příjezdu císaře Ferdinanda III. Na náměstí je hlava na hlavě. Císaře si však všímají hlavně dospělí. Děti kolem raději hrají na honěnou.

Vojtěch Žák
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil