IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 22. srpna 2020/22:30

04.05.
2020
14:50

» PROGRAM 2020

IGNIS BRUNENSIS chystá program v centru Brna na závěr srpna. Ročník 2020 bez soutěžních ohňostrojů na Brněnské přehradě

Letošní rok je ve všech oblastech a na všech místech světa poznamenán koronavirovou pandemií. Bohužel se aktuální nastavená opatření a situace nejen na jihu Evropy odrazila i do letošního 23. ročníku mezinárodní ohňostrojné přehlídky IGNIS BRUNENSIS. „Původně plánovaný termín a program pro období od 29. května do 21. června jsme nuceni částečně zrušit, ale hledáme možnosti pro uspořádání alespoň několika dílčích akcí," uvedl za hlavního producenta Jiří Morávek, generální ředitel pořádající společnosti SNIP & CO. „Vzhledem k obrovské návštěvnosti zejména soutěžní části festivalu a nemožnosti limitovat volně přístupné výhledové plochy, není v aktuálních podmínkách reálná jakákoliv produkce na Brněnské přehradě. Dalším faktem je, že například mnoho ohňostrojného materiálu se vyrábí v Itálii a Španělsku. A do Česka nyní ani nejsme schopni dopravit zahraniční ohňostrojné specialisty," doplnil k letošním komplikacím Jiří Morávek. V tuto chvíli probíhají na mezinárodní úrovni jednání s ohňostrůjci s cílem letošní sestavu zahraničních týmů přesunout na rok 2021.

 

Festival IGNIS BRUNENSIS ročník 2020 nevynechá

O populární festival IGNIS BRUNENSIS obyvatelé Brna a jižní Moravy i turisté ale úplně nepřijdou. Produkční tým připravuje ve spolupráci s městem Brnem, Jihomoravským krajem a dalšími partnery upravený čtyřdenní program do centra Brna na druhou polovinu srpna. Předběžný termín, pokud to aktuální situace dovolí, je od čtvrtka 20. srpna do neděle 23. srpna 2020. V přípravě je i ohňostroj nad hradem Špilberk. „Pracujeme na ohňostrojném projektu, kterým poděkuje produkční tým s partnery nejen lidem v první linii, ale za zvládnutí náročného období úplně všem. Realizace ohňostroje nad hradem Špilberkem je naplánovaná na sobotu 22. srpna ve 22.30 hodin," uvedl technický ředitel IGNIS BRUNENSIS a ohňostrojný designér Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX.

Na letošní původní červnové termíny ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS chystají pořadatelé speciální obsah v internetovém prostoru. A v období květen až září letošního roku se v různých termínech uskuteční pod značkou IGNIS festivalu zábavy také některé další původně plánované i mimořádné akce, v souladu s aktuálními podmínkami pohybu osob, prostorovými možnostmi a povoleném shromažďování lidí.

 

V srpnu Zábava pod hradbami s ohňostrojem nad Špilberkem i Dopravní nostalgií

Jako součást srpnového prodlouženého víkendu IGNIS BRUNENSIS s podtitulem Zábava pod hradbami je připravována také Dopravní nostalgie s jízdami historických vozidel MHD (22.-23.8.). Připomene výročí 120 let provozu elektrických tramvají a 90 let provozu autobusů MHD v Brně.

 

Na náměstí Svobody umístí město Brno symbolické srdce

Mottem letošního festivalu zábavy je děkování za pomoc v „koronavirové době". „Na brněnské náměstí Svobody chystáme symbolické srdce, ke kterému bude moci kdokoliv připojit svůj vzkaz s poděkováním. V době pandemie byla obdivuhodná vlna solidarity, s níž jsme se dnes a denně potkávali. Lidí, kteří byli ochotni s čímkoliv pomoci, ať už šlo o šití roušek, péči o starší sousedy nebo třeba o dobrovolnickou činnost, bylo neskutečné množství. Se stejným nasazením fungovali také všichni v takzvané první linii: lékaři, zdravotníci, záchranáři, policisté, hasiči, strážníci, sociální pracovníci, řidiči hromadné dopravy či prodavači. Budu ráda, když jim veřejnost bude moci alespoň takto symbolicky poděkovat," upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková jeden z děkovných projektů, které město Brno chystá.

 

Termíny budou organizátoři upravovat podle vývoje situace

Produkční tým IGNIS BRUNENSIS, stejně jako všichni pořadatelé, producenti přidružených akcí, vyvíjí velké úsilí, aby se původně připravované akce uskutečnily ještě v letním období v náhradních termínech červen až září. O všech těchto akcích budeme dále průběžně informovat zde na webu. Je ale jasné, že do termínů a plánů může znovu zasáhnout vyšší moc. Také srpnový termíny Zábavy pod hradbami se může podle vývoje situace posunout do září, příp. října.

 

Přípravy Léta na Biskupském dvoře pokračují

Součástí programu festivalu IGNIS BRUNENSIS je tradičně také již jedenácté Léto na Biskupském dvoře s divadelními a koncertními představeními pod Petrovem v areálu Moravského zemského muzea v produkci MZM, MdB a SNIP & CO. Přípravy na představeních Městského divadla Brno, Divadla Bolka Polívky a dalších s předpokladem zahájení v první polovině června a produkcemi až do konce srpna pokračují.

 

Mimořádná podívaná v centru Brna s historickými autobusy a dalšími vozidly už v polovině května

Na sobotu 16. května připravuje mimořádnou akci produkční tým Technického muzea v Brně a IGNIS BRUNENSIS na podporu návštěvnosti znovuotevřených expozic při příležitosti Mezinárodního dne muzeí. V sobotu 16.5.2020 bude v odpoledních hodinách centrem Brna projíždět náměstím Svobody a navazujícími ulicemi kolona kolových vozidel TMB, aby potěšila kolemjdoucí a pozvala k návštěvě do expozic brněnského technického muzea a připomněla také srpnovou Dopravní nostalgii.