IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

06.06.
2009
19:00

Rozhlasová legenda Max Wittmann: Splnil jsem si všechna přání

6. 6. 2009, 19.40
Max WittmannMax Wittmann, vedoucí hudební redakce, autor pořadů Notes Maxe Wittmanna a Na šťastné vlně. Držitel Ceny generálního ředitele Českého rozhlasu za celoživotní popularizaci jazzu v Českém rozhlase, uznávaná a respektovaná domácí autorita v oblasti jazzu a populární hudby. Hvězda Českého rozhlasu Brno, který vysílá už 85 let, vypráví o sobě, o minulosti, o rozhlase.


6. 6. 2009, 19.40
Rozhlasová legenda Max Wittmann. Foto: Hripsime ZohrabyanMax Wittmann se k rozhlasu dostal přes spolužáka, který ho doslova dotáhl na konkurz do tehdejšího Československého rozhlasu. „Odmalička jsem si přál hrát v orchestru, neměl jsem touhu jít do rádia,“ svěřuje se Wittmann.

Zpočátku se musel naučit orientovat v kartotékách, účastnit se redakčních rad, kde se učil rozeznat kvalitu hudby. „Přišel jsem do neznámého světa. Rozhlasová práce je napůl muzika a napůl úřad. A já úředníkem být nechtěl,“ říká.

Přes počáteční nelibost se však naučil mít rozhlas rád. Seznámil se s velmi známými kapelníky a zpěváky, což mu lichotilo a užíval si jejich přítomnosti. Díky nim v rozhlase zůstal.

„Moje profese spočívá v tom, že musím neustále něco poslouchat. Musím mít přehled o všech žánrech – od dechovky po populární hudbu,“ vypráví zkušený rozhlasový pracovník. Muzikou se zabývá celý život, vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění. Inspiraci čerpá právě z naposlouchané muziky, ze znalosti hudby, kterou i píše.

Dnes, když se ohlédne do minulosti, je naprosto spokojen. Chtěl být hudebníkem a dnes spolupracuje s Mahenovým divadlem, kde doprovází zpěváky na klavír. V hudebním prostředí se pohybuje i v Českém rozhlase.

„Všechny mé sny se mi splnily. Nejvíce za to vděčím své rodině, která mě vždy podržela a byla mi velkou oporou,“  hodnotí svůj dosavadní život rozhlasová legenda Max Wittmann.

Hripsime Zohrabyan
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně