IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 4. června 2021/22:30

23.08.
2020
15:00

V roce 2021 čekají diváky Ignis Brunensis čtyři soutěžní ohňostroje v podání pěti zemí

Končí čtyřdenní minifestival Ignis Brunensis. Přípravy na příští rok jsou ale už nyní v plném proudu. Podrobnosti prozradil zástupce pořadatelů Ondřej Morávek – přijedou všichni ohňostrůjci, kteří letos kvůli koronaviru přijet nemohli.

Brno - Veškerou přípravu letošní mezinárodní ohňostrojné soutěže Ignis Brunensis zhatila koronavirová situace. Diváky však potěšily alespoň dva nesoutěžní ohňostroje nad Špilberkem. O soutěžní ohňostroje ale zájemci nepřijdou - uvidí je příští rok. „Všichni zahraniční ohňostrůjci už potvrdili zájem přijet v roce 2021. Máme z toho velkou radost, protože se podařilo udržet opravdu světovou sestavu týmů. Projevila se i obrovská profesní solidarita na mezinárodní úrovni," uvedl marketingový ředitel pořádající společnosti SNIP & CO Ondřej Morávek.

Kteří ohňostrůjci tedy za rok do Brna přijedou?
V roce 2021 se můžeme na Brněnské přehradě těšit na čtyři soutěžní ohňostroje v podání Chorvatska, Belgie, Mexika s Itálií a Švédska. Samozřejmě se ještě může něco změnit, protože nikdo neví, jaký bude vývoj koronavirové situace u nás ani ve světě.

Připravujete na příští rok klasický ročník, kdy diváci kromě soutěžních ohňostrojů na přehradě budou moci zhlédnout i dva nesoutěžní nad Špilberkem?
Ano, nad Špilberkem znovu chystáme tradiční závěrečné galafinále a usilujeme také o úvodní prelude.

Znáte už termín, ve kterém by se festival měl uskutečnit?
Pokud to situace, zejména s ohledem na Covid-19, dovolí... Příští rok se posuneme blíže k letním prázdninám. Soutěžní ohňostroje na Brněnské přehradě plánujeme v roce 2021 od poloviny června - konkrétně na sobotu 12. června, středu 16. června, sobotu 19. června a středu 23. června. Galafinále nad Špilberkem by se mělo uskutečnit v sobotu 26. června. V plánování nás limituje i kalendář světových přehlídek, do kterého Ignis Brunensis také patří.

Mají už stanovený termín i doprovodné akce?
Programy tradičního festivalu zábavy připravujeme v období od 4. do 27. června 2021.

V roce 2022 čeká Ignis Brunensis významné výročí - čtvrt století. Připravujete na jubilejní ročník něco speciálního?
Pětadvacátý ročník chystáme v podstatě už třetím rokem. Po dvacátém ročníku jsme vyhlásili, že čtvrtstoletý ročník v roce 2022 bude ohňostrojnou soutěží vítězů předchozích ročníků. Brno by mělo být v ročníku 2022 jednou z nejlépe obsazených ohňostrojných soutěží minimálně v evropském měřítku. Zatím se do ročníku, kterému pracovně říkáme „nejlepší z nejlepších", nominovala Francie a Norsko. Podle situace je pak naším právem producenta doplnit sestavu takzvaně na divokou kartu. Už teď je několik opravdu světových společností, které jsou připravené do Brna za dva roky přijet.

Máte nějaké poselství pro návštěvníky festivalu?
Ohňostroje už mnoho staletí přináší lidem radost, potěšení, optimismus, sílu. Přeji si, ať nám všem tato radost, optimismus i síla pomáhá v dalším období překonávat nečekané překážky, které nás zřejmě znovu na podzim a v zimě čekají. A samozřejmě s optimismem a vírou, že bude líp, se těšíme na nejen ohňostrojná setkání od poloviny června 2021 na Brněnské přehradě a na Špilberku.

Dominika Bayerová