IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

22.05.
2013
13:15

Návštěvníky čeká i Tanec pro fúrie a řezníky

Tanec pro fúrie i řezníky, ale také třeba basketbal na náměstí, živá zvířátka ze zoo v centru města a především ohňostroje. Organizátor brněnského festivalu zábavy Jiří Morávek v rozhovoru prozradil, co čeká návštěvníky unikátní akce.

Brno – Určitě to stojí za to, vzkazuje všem zájemcům o kvalitní podívanou a dobrou zábavu Jiří Morávek, šéf společnosti SNIP & CO, která je hlavním producentem festivalu Brno – město uprostřed Evropy, jejíž součástí je také mezinárodní přehlídka ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS. Festival nabízí už pošestnácté bohatý program a tradičně spoustu zážitků z přehlídky ohňostrojů nad Brněnskou přehradou. Návštěvníci mohou letos také trochu jinýma očima zhlédnout výstaviště nebo si třeba poslechnout taiwanskou živou hudbu.
Jiří Morávek. Foto: Adéla Beranová
Letošní zahajovací ohňostroj je trochu netradičně na výstavišti, proč?
Brněnské výstaviště slaví tento rok pětaosmdesáté výročí zahájení provozu, proto se tam po pěti letech úvodní ohňostroj vrací. Mimo to bylo v minulosti výstaviště dějištěm mnoha různých oslavných ohňostrojů, které tam mají skvělou atmosféru.

Který ze soutěžních ohňostrojů byste doporučil někomu, kdo může přijet jen na jeden?
Každému bych řekl, aby šel na všechny. Jinak bych při výběru asi losoval. Všechny ohňostroje jsou velmi dobře připravené a dělají je špičkový světoví designéři. Třeba polská společnost vyhrála nedávno diváckou cenu v Monaku, švýcarští ohňostrůjci zase produkují pravidelně festival na Ženevském jezeře. Všichni mají mnoho ocenění. Sám jsem zvědavý na českou společnost Tarra Pyrotechnik, která se představila v úvodních ročnících našeho festivalu a letos se vrací. Hodně samozřejmě záleží i na počasí. Ohňostroj může být sebelépe připravený a pak kvůli atmosférickým podmínkám tolik nevynikne.

Jaké počasí je tedy pro ohňostroje nejpříznivější?
Klidně může pršet, déšť ohňostrojům nevadí a naopak díky němu mohou být některé efekty ještě výraznější a zajímavější. Záleží hodně na tom, kam fouká vítr a jaká je kondenzace, protože ohňostroje se odpalují na vodní hladině a výsledek samozřejmě ovlivní i použité efekty a technologie. Snoubí se tu mnoho faktorů.

Kdybyste měl vybrat nějaké perličky z doprovodného programu, které by to byly?
Vyzdvihl bych třeba Vystec Fest, prostřednictvím něhož se mohou návštěvníci podívat na brněnské výstaviště trochu jinýma očima. Je to totiž mimo jiné i nádherná architektonická památka. Mezi už tradičně oblíbené akce pak patří závod elegance velocipedistů a slavnosti na Špilberku, kde mají lidé letos příležitost navštívit interaktivní výstavu Orbis Pictus. Skvělý zážitek slibuje i festival Divadelní svět. Jeho součástí je slavnost masek, kterou završí závěrečný ohňostroj nad Špilberkem. Sportovní fanoušci se mohou jít podívat na zahájení basketbalového turnaje přímo na náměstí Svobody. Jako pikanterie se chystá vystoupení taiwanského souboru v poslední den festivalu. Jejich koncert se bude jmenovat Z Taiwanu do Česka. Abych to shrnul, kdo bude chtít v Brně prožít hezké chvíle, bude mít spoustu zajímavých příležitostí.

Festival Brno – město uprostřed Evropy tradičně připomíná důležitá výročí, která to jsou letos?
Česká televize oslaví své šedesátiny mimo jiné 1. června programem na náměstí Svobody. O den později si starobrněnský klášter připomíná 690 let od svého založení českou královnou Eliškou Rejčkou a 230 let od příchodu augustiniánů. Program se uskuteční v bazilice na Mendlově náměstí, kde bude k vidění také nejstarší zvon města Brna. Odpolední varhanní program tam pak bude proložený výkladem k historii a výročí. Mimo to staví brněnská zoo šedesát let a na náměstí Svobody přijedou zvířátka. Zajímavostí je třeba také to, že před 770 lety udělil Václav I. Brnu městská práva.

Celým festivalem se také prolíná 1 150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, týká se to nějak i ohňostrojů?
Pro všechny ohňostrůjce je letos povinná úvodní dvouminutová pasáž, která věrozvěsty připomíná. V úvodu všech ohňostrojů zazní skladba, respektive tanec, který vznikal právě v období příchodu Cyrila a Metoděje. Jmenuje se Chasapiko a známe ho třeba z filmu Řek Zorba. K výročí se vztahuje také závěrečný ohňostroj s názvem Tanec pro fúrie a řezníky.

Chystáte nějaké organizační změny?
Žádné zásadní věci měnit nebudeme, protože všechno dobře funguje. Co ale přispěje ke zlepšení komfortu a bezpečnosti návštěvníků ohňostrojů, je rozšíření osvětlení na Brněnské přehradě. Zajistily ho hlavně Technické sítě Brno a oficiálně bude spuštěno právě při soutěžní přehlídce. Světla spojí doteď temnou část mezi přístavištěm Bystrc a Rakoveckou zátokou.

S jakým předstihem je dobré na ohňostroje vyrazit?
S dostatečným. Spousta lidí už pochopila, že nejjednodušší je se na přehradu dostat přímo z centra hromadnou dopravou, která je maximálně upřednostněná. Druhá možnost je zaparkovat u nákupního centra Olympie, odkud jezdí bezplatné linky na přehradu a po skončení programu i zpět. Těm, kteří se rozhodnou přijet autem, doporučuji zaparkovat na Staré dálnici. Také se vyplatí nejezdit přes Jundrov, ale třeba jet o kousek dál přes Kohoutovice nebo směrem od Kuřimi. Řidičům radím sledovat Zelenou vlnu rádia Kiss, jeho redaktor jezdí s velícím vozidlem policie a hlásí nehody, radí kudy se vyhnout zácpě a kde aktuálně zaparkovat.

Adéla Beranová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz