IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

16.06.
2013
15:45

Švýcaři si své vítězství zasloužili, říká ředitel festivalu Jiří Morávek

Ohňostrůjnou přehlídku STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS vyhrála společnost ze Švýcarska. Kdo a jak soutěž hodnotí a proč porota nezohledňuje počasí, prozradil v rozhovoru jeden z hlavních organizátorů Jiří Morávek.

Brno – Počasí letos ohňostrojům příliš nepřálo, přesto se uskutečnily všechny naplánované akce a přehlídka nad přehradou ohromila statisíce diváků. Soutěž nakonec vyhráli ohňostrůjci ze Švýcarska a za úvodní část si díky své originalitě odnesli cenu Poláci. Podle jednoho z hlavních organizátorů Jiřího Morávka se letos všechno zdařilo i přes dramatické počasí a už se chystá příští ročník.

Jiří Morávek. Foto: Adéla BeranováJaký tedy byl letošní festival Brno – město uprostřed Evropy, jehož součástí je také ohňostrojná přehlídka Ignis Brunesis?
Trochu dramatický, hlavně kvůli počasí. Samozřejmě nepršelo poprvé, ale letos to bylo opravdu intenzivní. Ohňostrůjci měli doma záplavy, ti čeští odjížděli ve volných chvilkách do Prahy a zachraňovali, co se dalo. Samotné ohňostroje ale nijak narušeny nebyly. Překvapila nás i návštěvnost, která sice byla o trochu nižší, ale nijak dramaticky. Diváci si to pak vynahradili zejména na druhých dvou ohňostrojích, které byly opravdu hojně navštívené.

Uvažovali jste někdy o posunutí termínu kvůli počasí, které často není ideální hlavně v první polovině festivalu?
Brno je zafixované v mezinárodním kalendáři ohňostrůjných přehlídek a jakékoli posunutí termínu by znamenalo, že se dostaneme do kolizí. Od meteorologů navíc víme, že to počasí je tak nevyzpytatelné, že by posunutí termínu nemuselo nijak pomoct. Festival je také navázaný na zahájení turistické sezony v Brně a studenty, kteří tvoří důležitou část diváků, a mnoho z nich v Brně v létě nezůstává.

Soutěžní přehlídku ohňostrojů letos vyhrála společnost ze Švýcarska. Podle jakých kritérií se ohňostroje hodnotí?
Neexistují sice žádná mezinárodní kritéria, ale máme daná pravidla nebo možná spíš doporučení pro porotu. V ní zasedá lichý počet, většinou kolem dvaceti, lidí, kteří hodnotí sami za sebe. Jsou mezi nimi různí specialisté, letos například tři ředitelé filharmonií – české, brněnské a ostravské, dirigent, hudební skladatel, fotografové, kameraman České televize a různí specialisté na pyrotechniku. Jsou to lidé, kteří mají určité slyšení a vidění a pohled na svět, umění a kulturu. Celkové hodnocení tvoří průměr jejich bodování. Výsledky bývají poměrně těsné, ještě se nám nestalo, že by došlo ke shodě.

Zohledňuje porota i počasí a měnící se podmínky nad přehradou?
Brněnská přehrada je nádherná, nicméně má své záludnosti kvůli vodě, vzlínání par a foukání větru. Každý ohňostrůjce to ale ví dopředu a je částečně jeho chyba, když celkový dojem pokazí zakouření a dýmový knedlík. Je dokonce možné to ovlivnit i po začátku ohňostroje, některé efekty lze třeba vypustit. Hlavně ty, které vytvářejí více dýmu, což je dané hlavně chemickým složením. V ohňostroji sice vznikne mezera, ale celkově to může pomoct. Porota hodnotí to, co vidí a ne to, co se domnívá, že tam je. Právě dým letos hodně uškodil Němcům, jejichž ohňostroj byl vidět jen zčásti. Oni ale znali prostředí předem a jde o ostřílené ohňostrůjce, měli se s tím vyrovnat lépe. Třeba u Švýcarů bylo vidět, že mají s odpalováním nad vodní hladinou zkušenosti z Ženevy. Uměli s tím pracovat, když si udělali dým dole, pouštěli efekty nahoru a naopak, měli to skvěle dopředu připravené. I to patří ke cti vítěze.

Polští ohňostrůjci měli hodně odlišnou úvodní povinnou část, neporušili tím nějaká pravidla?
Všichni ohňostrůjci dostali dopředu tři varianty úvodní skladby Chasapiko a mohli si vybrat. Všechny nahrávky byly stopáží stejné, jen jinak nahrané. Poláci si vybrali dynamičtější hudbu a k ní utvořili i intenzivnější obraz. Asi díky tomu vyhráli kategorii hodnotící právě tu úvodní část, v tom se porota při hodnocení poměrně shodla.

Letošní festival skončil, ale vy už pracujete na příštím ročníku. Na co se mohou diváci těšit?
Nosným tématem doprovodného programu bude 150. výročí hasičů v Brně a s tím bude souviset mnoho akcí. Chystáme třeba akce na přehradě, mezi kterými mohu vyzdvihnout třeba fontány a další efekty s proudnicemi, které jsou divácky velmi atraktivní. Mimo to se bude také konat spousta závodů a lidé si budou moci prohlédnout třeba historickou i moderní techniku. Hasiči nejsou jen ti, kteří chrání zdraví a majetek lidí, ale jsou také obrovským společenským fenoménem. Navíc bychom chtěli iniciovat opravu parní tramvaje, která by za rok zase mohla vyjet do ulic. Brno má každý rok svá výročí a to jsou příležitosti upozornit lidi, že jejich město je centrem kulturní a vědecké historie a pocházejí odtud významné osobnosti.

Adéla Beranová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz