IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

23.05.
2014
15:15

Ohňostrůjce Ivan Martinek: Je to práce pro renesančního člověka

Kamarádi v Brně chystali rockovou operu a řekli mi, ať jim pomůžu. Dodělával jsem v té době vysokou chemickou a udělal jsem bengálské ohně. Tak popisuje svůj první kontakt s ohňostroji Ivan Martinek, který stojí za dnešním představením, které večer otevře přehlídku Starobrno Ignis Brunensis.

Brno – Prvním větším ohňostrojem Ivana Martinka z týmu Theatrum Pyroboli byla show na divadelním festivalu v roce 1987. „Sešly se tam různé profese, které se dotýkaly divadla – fotografové, malíři, herci a další. Chtěli po mně, abych jim udělal ohňostroj, abych se představil jako samostatný umělec. Chystal jsem ho ze dne na den, muziku a různé figuríny. A i když hrozně pršelo, odpálil jsem to a zrodil se můj první komponovaný ohňostroj. Spojení ohňostroje a divadla mě zaujalo. Profesi inženýra chemie jsem opustil a vrhnul se na volnou nohu,“ řekl ohňostrůjce dnešního Hvězdného tance nad Špilberkem.
Ohňostrůjce Ivan Martinek. Foto: Jaroslav Korčák

Co bývá při tvorbě ohňostroje dříve – hudba nebo námět?
Někdy hudba, někdy námět. Jde o zadání. Buďto je silnější vztah s prostorem, anebo převažuje hudba, která inspiruje ke kompozici. Často se to protíná, ale vícekrát jde o zadání. Důležitý je i prostor a možnosti zadavatele.

Jaký tým lidí ohňostroje dělá, jaké jsou to profese?
Úplně všechny. Najímám si své lidi. Hlavně musí mít zkoušky odpalovače ohňostrojů. Dobrý ohňostrojný designér, musí znát materiály a vědět, co umí. Musí také být trošku muzikant, scénograf, aby dovedl zpracovat exteriér. Je to taková renesanční práce.

Dědí se taková profese?
Moc to nechci. Zatím to neplánujeme. Mám dva syny a oba působí v jiném oboru. Ale chodí mi pomáhat. Není to jednoduchá práce, člověk pro to musí mít speciální vlohy. Jednak technické, jednak podnikatelské. Dělám si totiž i celý marketing.

Na festivalu Ignis Brunensis působíte už od začátku. Jaký posun za těch sedmnáct let vidíte?
Je to v organizaci a v lidech. Dneska už jsou všichni spolu sehraní, vědí, co mají dělat a jak to mají dělat.

Na co se mohou lidé při vašem večerním představení těšit?
Na první hvězdičky na nebi. Ohňostroj je spojený s akcí Hvězdy nad Kraví horou. Abychom se dostali do kontextu programu, napsal jsem scénář Tanec hvězd, který se skládá ze tří částí. V první vzpomeneme na Janáčka, bude famfárová ouvertura. Střední část je kosmická, zazní soundtracková hudba, budou vidět roje meteoritů a modré hvězdy a na závěr zazní rocková hudba pro mladé lidi, aby se hvězdy roztančily. To bude nejživější a také závěrečná pasáž.

Michal Rapco
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz