IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

11.06.
2014
17:00

Chorvatští ohňostrůjci: Může být bouřka a padat trakaře, jsme připraveni

Pánové, co to dovedou na nebi pěkně rozpálit. Tak zní ve volném překladu slogan skupiny ohňostrůjců, která se dnes večer představí brněnskému publiku. Chorvatští ohňostrůjci ze skupiny Pirotehnika Mirnovec mají na kontě řadu úspěchů na světových festivalech, v České republice jsou však poprvé. Nejen přípravám soutěžního vystoupení se v rozhovoru věnuje vedoucí týmu Damir Belanič.

Brno - Ohňostrojná skupina Pirotehnika Mirnovec, která dnes předvede svou show v Brně, se nezabývá pouze přípravou ohňostrojů. Dělá také speciální efekty pro různé filmy, představení či koncerty. „Spolupracovali jsme například s Richardem Gerem - na filmu Lovci stínů, který se natáčel v Bosně a Hercegovině. Často pracujeme i na válečných filmech. A jeden z našich nejzkušenějších kolegů, který se v branži pohybuje už padesát let, dělal efekty pro Schindlerův seznam od Stevena Spielberga," řekl šéf týmu Damir Belanič.

Damir Belanič (vlevo) s kolegy z Pirotehniky Mirnovec. Foto: Markéta ZelenáV Brně jste poprvé, měli jste vůbec čas prohlédnout si město?
Ani ne. Já jsem byl v centru jen včera ráno, když jsem šel dát rozhovor do rádia.

A měli jste alespoň možnost setkat se s ohňostrůjci z jiných zemí?
Tady to nejde. Jedna skupina přijede, odpálí ohňostroj, odjede a přijíždí další. Míjíme se. Ale tam, kde se odpaluje ve dvou dnech šest sedm ohňostrojů a všichni jsou na jednom místě, třeba v Německu v Berlíně, tam se samozřejmě setkáváme, je k tomu příležitost.

Sami organizujete mezinárodní festival ohňostrojů v Chorvatsku. Letos by se měl konat už počtrnácté v Záhřebu v parku Bundek. Vidíte nějakou podobnost či rozdíl mezi brněnským festivalem a tím záhřebským?
U nás je těžké sehnat peníze. Zatímco tady, ale i na festivalech v Německu, se dají vybrat peníze na vstupenkách nebo přes turistické agentury. U nás je financování o dost těžší.

Co momentálně, kromě zmíněného festivalu, připravujete?
Budeme dělat ohňostroj na Den města Samoboru, odkud pocházíme. Navíc nyní začala sezóna ohňostrojů, práce je až nad hlavu. Máme naplánovanou řadu ohňostrojů v letoviscích na pobřeží a připravujeme se ještě na Ultra techno party ve Splitu, tam budeme odpalovat čtyři dny v kuse.

Nakolik je pro vás důležitý prostor, kde se ohňostroj koná?
Velmi. Tady je hodně místa, na rozdíl třeba od zmiňovaného Bundeku v Záhřebu, takže tu můžeme odpalovat z více míst. Většinou se odpaluje ze tří čtyř. Ohňostroj je pak větší a zajímavější. V Bundeku se to musí nacpat do jednoho místa, proto je show trochu chudší.

Jak dlouho příprava ohňostroje trvá?
Nejhorší je vybrat téma, vymyslet, co zpracujeme. Ale když už téma máme, jde to rychle. Uděláme muziku, na to je potřeba maximálně týden. Pak vše připravujeme na počítači a plánujeme samotný ohňostroj. Na ten dnešní, osmnáctiminutový, potřebujeme zhruba týden. A pak ještě jeden týden na přípravu veškerého materiálu, jsou ho téměř dvě tuny. Musíme označit, kam co patří. A pak vše tři dny na místě montujeme.

Kolik lidí se na přípravě dnešního ohňostroje podílí?
Z Mirnovce jsme tu tři a pak nám pomáhá osm lidí z Flash Barrandov. Bez nich bychom to nezvládli. Ve třech lidech nemůžete postavit tak velký ohňostroj za tři dny.

V čem nacházíte inspiraci?
Ve všem. Konkrétně dnešní ohňostroj je připravený podle filmu, respektive muzikálu Mamma Mia! Muzikál je dobrá volba. Myslím, že se každému líbí. Zaměřili jsme se hlavně na milostný příběh.

A je možné vyjádřit milostný příběh raketami na nebi?
Určitě. Přes různé efekty. Každý segment má svůj příběh, svou hudbu a své efekty, aby do sebe na konci všechno zapadlo. Drželi jsme se filmové předlohy, aby bylo jasné, že jde o muzikál a ne jen o nahodilý sled písniček.

Dokázali byste zopakovat dnešní ohňostroj publiku v Záhřebu či jinde, aby byl naprosto stejný, nebo jde o neopakovatelnou záležitost?
Samozřejmě, že bychom to zvládli. Můžeme to leda ještě vylepšit.

Zkoušeli jste si dnešní ohňostroj předem?
Ne. Vždycky jedeme s něčím novým. I když existuje spousta firem, které odpalují stále totéž a jen to vylepšují a vylepšují. Ale to není ono. Tohle se nedá dělat tak, že jen opakuješ, co už jsi dělal dřív.

Jste před odpálením ohňostroje nervózní?
Ne. Časem to přešlo. Ale na počátku, když ještě přesně nevíte, s čím pracujete, když neznáte veškerou elektroniku a všechny efekty, to jsem trochu nervózní byl. Teď už ale nemám být z čeho.

Kdybych u vás chtěla pracovat, co všechno bych musela umět a znát?
Ve firmě máme momentálně 1 500 druhů různých efektů. Všechny máme natočené na videu, ale kdo s tím už dlouho pracuje, má to v hlavě. Pro odpalování je důležité vědět, jak se co odpaluje, jak dlouho to trvá a jak to vypadá. Musela byste absolvovat kurz práce s výbušninami. A také je třeba být technicky způsobilý, co se týče počítačů a elektroniky, kterou při práci používáme.

Jak vidíte vaše šance v soutěži?
Těžko říct. Nevím, jaká je tu porota. Loni v létě jsme byli v Montrealu, kde se koná jeden z největších festivalů ohňostrojů a tam jsme obsadili druhé místo, což se dalo čekat, vzhledem k tomu, co jsme předvedli. Tam byla porota v pořádku. Ale na spoustě míst, třeba ve Španělsku, nikdy nemáte šanci zvítězit, pořadí je dáno ještě před soutěží.

Přijeli jste v neděli, kdy tady začala tropická vedra. Podle předpovědi by se ale dnes mohlo počasí pokazit. Nebojíte se, že by nepřízeň počasí mohla váš ohňostroj ohrozit?
Vůbec ne. Může být bouřka a padat trakaře, my jsme připraveni.

Markéta Zelená
Autorka je studentkou kroatistiky na FF MU v Brně