IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

04.06.
2016
13:40

Jaroslav Štolba: Při show si často uvědomím, že do ohňostrojného světa opravdu patřím

Jaroslav Štolba a jeho tým Flash Barrandov SFX letos soutěží na přehlídce ohňostrojů Ignis Brunensis jen o diváckou cenu. Čeští ohňostrůjci tak chtějí dát prostor ostatním zemím. Podle Jaroslava Štolby by jako domácí tým nebyli korektním soupeřem, neboť zdejší prostředí dobře znají a festivalu se účastní každý rok.

Brno - Festival Starobrno Ignis Brunensis zahájí dnes večer na brněnské přehradě Ignis Brunensis Team. Poprvé se tak představí Česká republika společně s Německem. „V mezinárodním týmu pracujeme běžně a s německými ohňostrůjci se známe už léta. Máme za sebou několik společných projektů, které byly opravdu náročné," hodnotí spolupráci s německými kolegy Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX.

Proč se letos představíte ve volné soutěži společně s německým týmem?
Rozhodli jsme se tak, protože německá firma se podílí na festivalu technicky, ale i umělecky. Například odpalovací zařízení, které stojí několik milionů korun, vyrobili právě oni. Za show ostatních jsme zodpovědní my, ale nebylo by správné, aby zazněla jen česká hymna, protože spolupráce na dnešním představení je opravdu mezinárodní.

Ohňostrojnou show jste nazvali Nahoru a dolů, což souvisí s lidským životem a s tím, že někdy se daří a někdy je naopak vše špatně. Má to i jinou souvislost?
Souvislostí je několik. Máme tam přímo skladbu Walking and Falling. Začneme sice povinnou částí, Dvořákem, ale ve své show použijeme mnoho rozdílných žánrů hudby, a ty jsou od sebe oddělené rytmikou a vstupem energie. Jednou bude obloha plnější a podruhé zase ne. Má to také souvislost s textem.

Jak odlišíte chvíle radosti a smutku?
Nejen hudbou, ale určitě i efekty, barevností a hlavně charakterem efektů. Barevností myslím opravdu konkrétní barevnost. Když mluvíme například o fialové barvě, tak fialových barev rozeznáváme více. Záleží také na době trvání efektu na obloze.

Je pro vás rozeznávání několika odstínů jedné barvy jako pro muže lehké?
Původně jsem mineralog. Na univerzitě jsem sledoval krystaly, jejich odrazy, barvy. Svět minerálů je svět barev. Pracoval jsem také v jedné švýcarské firmě ve velkém skladu triček a džínů, kde jsem připravoval zásilky. Poprvé jsem tam viděl trička tolika rozdílných barev a jednou jsem se rozhodl, že sklad přerovnáme podle teploty těchto barev. A tak jsem složil svoji první duhu - z triček.

Loni byl váš ohňostroj Rovnou do srdce plný emocí, letos tomu bude také tak?
Ano, dokonce lze říci, že loňská show byla první částí Rovnou do srdce a letos bude následovat druhá část Rovnou do srdce. A v Cannes, kde vyvrcholí evropská ohňostrojná olympiáda, spojíme to nejlepší z letošní i loňské show dohromady. Letošní část je ale agresivnější. Loni mi bylo řečeno, že to vypadá, jako by show napsala žena. Myslím, že letos bude úhel pohledu vyrovnanější.

Jak ohňostroj prožíváte vy?
Někdy se mi zdá, že po tom nesmírném úsilí uteče show velmi rychle, a já mám pocit prázdnoty. Ale jindy si ohňostroj naopak užiju tak, že si nakonec potvrdím, proč to dělám.

A kde děláte ohňostroj nejradši?
Nad vodou se pracuje bezpečně, lze udělat velké efekty a požární nebezpečí je menší. Nicméně mám rád komplikovanější místa, kde se dá pracovat s architekturou a přírodou, jako jsou třeba Montmorencyho vodopády v Kanadě, což je obrovská přírodní scenérie. Každý ohňostrůjce si také rád vyzkouší ohňostroj v arabských zemích. Kvůli tamnímu suchému vzduchu tam efekty fungují jinak. Je tam jiné nebe, vždycky se na něho těším, protože to, co na arabskou oblohu nakreslíme, je magické a neopakovatelné. Jedním z nejkrásnějších míst je pro ohňostroje také hrad Špilberk, kde děláme epilog festivalu Starobrno Ignis Brunensis.

Simona Ferulíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz