IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 6. července 2022/22:30

08.06.
2016
13:10

Slovenský ohňostrůjce: Před ohňostroji jsem vyráběl námořní pyrotechniku

Prokletá zem se nazývá dnešní druhý ohňostroj festivalu Ignis Brunensis. Připravili si ho slovenští ohňostrůjci z týmu Privatex Pyro. „Pro diváky na Brněnské přehradě máme připravené překvapení, které vzdává hold mým studentským letům v Brně," řekl ohňostrůjce Ľubomír Masár.

Brno - Ľubomír Masár z týmu Privatex Pyro předvede dnes se svými kolegy návštěvníkům Brněnské přehrady ohnivou show. S nadsázkou by se snad dalo říct, že nyní v Brně předvede něco, co se ve stejném městě kdysi naučil. Masár totiž před lety vystudoval na tehdejší vojenské akademii raketovou techniku.

Slovenští ohňostrůjci. Ilustrační foto: archiv Privatex PyroCo jste dělal po studiích?
Nastoupil jsem do firmy, která vyráběla munici, rakety a raketové systémy. Pracoval jsem tam jako konstruktér i šéfkonstruktér. Po revoluci jsem dostal nabídku italské firmy, kde jsem pak vyráběl pyrotechniku pro námořní signalizaci - různé padákové rakety, pochodně a tak dále. A když jsem se v devadesátém prvním vrátil na Slovensko, založil jsem Privatex Pyro. Začali jsme vyrábět menší petardy a raketky, až jsme se vyprofilovali. Jsme například přední světová firma, které vyrábí elektrické palníky pro pyrotechniku.

Tvorba ohňostrojů je poměrně složitá, je k ní zapotřebí více lidí. Je to tak, že jeden je vždy mistr ohňostrůjce a ostatní jeho pomocníci, anebo mezi vámi panuje spíš rovnoprávnost?
Při odpalech existuje hlavní odpalovač, pyrotechnik a pomocní pyrotechnici. A tvorba ohňostrojů se skládá ze dvou fází. Při té konstrukční je zapotřebí umět vyrábět pyrotechniku a pak je potřeba umět vytvořit choreografii. Tu si v podstatě celou řeším sám.

Jak - večer si sednete a na papír uložíte veškeré představy?
Jelikož se přes den potřebuju věnovat chodu firmy, ano, večer si sednu a začnu vymýšlet. Je potřeba mít nějakou představu. Potom si přes počítačové programy, kde sleduju různé hodnoty, volím, kdy a jakou pyrotechniku je třeba vystřelit. Ale je zapotřebí jednotlivé výrobky znát a mít v hlavě jejich parametry. Například jakou mají výšku výstřelu, dobu hoření či barevné efekty. Je také zapotřebí jednotlivé výstřely spojit s hudbou, jednu skladbu poslouchám i několik hodin stále dokola. Proto na tom raději dělám sám, někomu by to nemuselo vyhovovat.

Hrát si s ohněm může být nebezpečné. Stalo se vám někdy, že se vám ohňostroj vymkl z rukou?
Konkrétně nám se díky bohu zatím nic nestalo. Každý pyrotechnik musí mít samozřejmě před ohňostrojem respekt, ale ne strach. Každý, kdo s pyrotechnikou pracuje, by měl vědět, co vše konkrétní výrobek dokáže, jak s ním zacházet. Všechno ale odpalujeme z bezpečné vzdálenosti, takže v případě problémů by to odnesl maximálně materiál, ne člověk.

Když se někdo snaží být nejlepší v tom, co dělá, potřebuje mít nějaký cíl nebo spíš sen. Máte taky nějaký sen, který vás s každým ohňostrojem žene vpřed?
Za naši pětadvacetiletou éru, příští rok slavíme výročí, jsme už byli na mnohých festivalech v mnoha zemích. Takže už asi moc snů nemáme, možná tak olympijské hry nebo nějaký ohromný ohňostroj v Dubaji. My jsme v podstatě se svou prací spokojeni.

Letos jste připravili ohňostroj na téma Prokletá zem. Je za tím nějaký temněji laděný příběh?
Prokletá zem odkazuje spíše k názvu alba, ze které máme skladbu, než k nějaké temné atmosféře. Protože kromě povinné skladby a krátké části od slovenského skladatele jsme využili jednu plynulou skladbu, která pojednává o vztahu dvou bratrů, kteří dobývali zakletou zem. Ve skladbě se střídá několik ostrých tónů s pomalejšími, aby pak následovala pompézní část. Myslím, že diváci se mají na co těšit.

Matěj Říha
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,

více informací na www.munimedia.cz